Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Ponad 43 tys. zł przyniosła kwesta na cmentarzu w Łomży

0
Podziel się:

Ponad 43 tys. złotych - niemal tyle samo co przed rokiem - zebrano podczas
kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na starym cmentarzu w Łomży (Podlaskie) - podsumowało w
poniedziałek Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, inicjator kwesty.

Ponad 43 tys. złotych - niemal tyle samo co przed rokiem - zebrano podczas kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na starym cmentarzu w Łomży (Podlaskie) - podsumowało w poniedziałek Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, inicjator kwesty.

Kwesta odbyła się w tym roku po raz dwudziesty czwarty.

W najbliższych dniach na cmentarzu spotka się specjalna komisja, aby dokonać wyboru nagrobków, które zostaną poddane renowacji dzięki wpływom z tegorocznej kwesty - poinformował w poniedziałek PAP Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. W skład komisji wejdą m.in. konserwatorzy zabytków, przedstawiciele Kościoła czy władz Łomży.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaki będzie zakres prac, bo środków może być więcej. Towarzystwo ubiega się bowiem o dofinansowanie przez miasto odbywającej się właśnie renowacji secesyjnej metalowej kaplicy. Prace szacowane są na 60 tys. zł; trwają starania, by miasto Łomża sfinansowało je w połowie, wówczas zostaną pieniądze na inne cele.

Babiel uważa, że bardzo pilne są prace przy odnowieniu mosiężnych, kutych ogrodzeń przy nagrobkach. Były przypadki, że odnawiano nagrobki, ale ogrodzenia zostawiano. Odnowiono np. w poprzednich latach ważny nagrobek sędziego pokoju Benedykta Narbutta, ale bez ogrodzenia. Podobnie było z grobowcem rodziny Milbergów. Babiel mówi, że tylko na odnowienie ogrodzenia przy grobie Narbutta potrzeba kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podkreśla, że to komisja wybierze obiekty do renowacji.

Początki łomżyńskiego cmentarza sięgają 1801 roku. Znajduje się na nim około pięciuset zabytkowych nagrobków, z czego 60 jest w rejestrze zabytków. Dzisiejszy zespół cmentarny w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Na łomżyńskim cmentarzu spoczywają m.in. autor "Flory Polskiej", sławny botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836) czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855).(PAP)

kow/ mrt/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)