Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Posiedzenie polsko-litewskiego zespołu ws. oświaty mniejszości

0
Podziel się:

Czwarte posiedzenie Polsko-Litewskiego Zespołu Ekspertów Edukacyjnych i
Przedstawicieli Mniejszości Narodowych rozpoczęło się w Augustowie. Omawiana jest kwestia
wspierania oświaty polskiej na Litwie przez rząd Polski oraz oświaty litewskiej w Polsce przez rząd
Litwy.

Czwarte posiedzenie Polsko-Litewskiego Zespołu Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych rozpoczęło się w Augustowie. Omawiana jest kwestia wspierania oświaty polskiej na Litwie przez rząd Polski oraz oświaty litewskiej w Polsce przez rząd Litwy.

Na spotkanie, po raz pierwszy, zostali zaproszeni rodzice uczniów ze szkół z polskim językiem nauczania na Litwie i rodzice uczniów ze szkół z litewskim językiem nauczania w Polsce - odpowiednio po pięciu przedstawicieli rodziców każdej ze stron. Spotkanie z nimi ma rozpocząć się ok. południa.

Podczas spotkania kontynuowana będzie dyskusja o kwestii egzaminu maturalnego z języka litewskiego, gdyż podczas ostatniego spotkania w Wilnie nie udało się porozumieć w tej sprawie. Sposób ujednolicenia egzaminu z języka litewskiego jest jednym z głównych tematów, które były dyskutowane na spotkaniach zespołu 12 września w Druskiennikach, 19 września w Warszawie oraz 14 października w Wilnie.

Polsko-Litewski Zespół Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych został powołany w wyniku protestów społeczności polskiej na Litwie wobec nowej ustawy oświatowej. Zgodnie z nią, od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych, egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

Program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich na Litwie różni się. W szkołach litewskich język ten jest wykładany, jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze. Natomiast w szkołach mniejszości - jako język państwowy.

Polacy na Litwie podkreślają, że język litewski dla przedstawicieli innych narodowości zawsze pozostanie językiem wyuczonym i chcą, by nadal egzamin z tego języka był zróżnicowany.(PAP)

bur/ rof/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)