Notowania

wiadomości
18.04.2011 14:33

Podlaskie: Powołano Białostocki Park Naukowo-Technologiczny

Radni Białegostoku powołali w poniedziałek oficjalnie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Inwestycja, która powstaje dzięki dotacji z UE, będzie formalnie istnieć od 1 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz

Radni Białegostoku powołali w poniedziałek oficjalnie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Inwestycja, która powstaje dzięki dotacji z UE, będzie formalnie istnieć od 1 lipca.

Park technologiczny jest jedną z większych inwestycji, które dzięki dotacji unijnej zrealizują władze Białegostoku. Ma głównie służyć tworzeniu warunków w mieście do rozwoju innowacyjnej gospodarki. Zadaniem parku będzie wspieranie nowopowstających firm inwestujących w nowe technologie czy badania naukowe.

Park naukowo-technologiczny będzie jednostką budżetową gminy Białystok, nadzorowaną przez prezydenta miasta.

Inwestycja jest dofinansowana z programu Rozwój Polski Wschodniej. Sama budowa obiektów parku ma kosztować 52,7 mln zł. Taką kwotę uzyskano w rozstrzygniętym w połowie marca przetargu, który wygrała firma Polbud SA z Bielska Podlaskiego.

Zwycięzca przetargu będzie budować dwa obiekty: Inkubator Technologiczny i Administracji oraz Centrum Technologiczne. Centrum Technologiczne ma mieć powierzchnię ponad 7,2 tys. metrów kwadratowych i ma się składać z dwóch części, m.in. stalowej hali z powierzchniami biurowymi, pomieszczeniami laboratoryjnymi oraz serwerownią komputerową. Inkubator natomiast ma mieć powierzchnię 5,7 tys. metrów kwadratowych, 6 kondygnacji z biurami, salą audytoryjną oraz sale konferencyjne i wystawiennicze.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP pełnomocnik prezydenta miasta ds. parku Małgorzata Piekarska, nie było odwołań w przetargu, procedura została też skontrolowana przez Urząd Zamówień Publicznych, nie ma żadnych przeszkód, by w najbliższych dniach można było podpisać umowę z wykonawcą. Oznacza to, że budowa obiektów parku ruszy wiosną.

Trwa natomiast przetarg na wyposażenie tych obiektów. Oferty można składać do 11 maja. Jak poinformowała Piekarska, miasto szuka również specjalistycznej firmy, która zajmie się infrastrukturą teleinformatyczną w parku.

Ma też być powołana rada programowa parku, która będzie doradzać prezydentowi miasta w sprawach związanych z parkiem, np. jak zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w parku. Ma też - jak deklarował wcześniej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski - wytyczać kierunki działania parku.

Park technologiczny ma powstać na obszarze 26 hektarów w sąsiedztwie istniejącej podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa ma blisko 30 hektarów. Oprócz parkowych obiektów, mają też zostać przygotowane 23 hektary terenów dla inwestorów. Cała inwestycja ma być gotowa na koniec 2012 roku. Wartość całego projektu wraz z przygotowaniem terenów dla inwestorów to 168 mln zł, z czego 144 mln - to tzw. koszty kwalifikowane i 88 proc. tej kwoty pochodzić będzie z UE.(PAP)

kow/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz