Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Prawosławne wigilie w aresztach i zakładach karnych

0
Podziel się:

W sumie 50 skazanych wzięło w piątek udział w prawosławnych spotkaniach
wigilijnych, zorganizowanych w aresztach śledczych i zakładach karnych w Białymstoku i Hajnówce
(Podlaskie) - wynika z informacji Okręgowej Służby Więziennej.

W sumie 50 skazanych wzięło w piątek udział w prawosławnych spotkaniach wigilijnych, zorganizowanych w aresztach śledczych i zakładach karnych w Białymstoku i Hajnówce (Podlaskie) - wynika z informacji Okręgowej Służby Więziennej.

W województwie podlaskim wierni Cerkwi w zdecydowanej większości obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach. Wigilia wypada u nich 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

Choć danych dotyczących liczby osób prawosławnych przebywających w placówkach penitencjarnych w tym regionie nie ma, zwyczajem jest organizacja spotkań wigilijnych dla tych osób, które aktywnie uczestniczą w życiu religijnym w aresztach czy zakładach karnych.

W piątek takie spotkania odbyły się w trzech placówkach. Jak poinformował PAP kpt. Michał Zagłoba, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku, w areszcie śledczym w Hajnówce dziewięciu skazanych spotkało się z rodzinami. Było nabożeństwo w kaplicy, po nim świąteczne widzenie z bliskimi, przy przygotowanych przez rodziny potrawach.

W zakładzie karnym w Białymstoku z 25-osobową grupą osadzonych wyznania prawosławnego spotkał się abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Świąteczne paczki dla nich przygotował Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos", na którego rzecz osadzeni w tym zakładzie pracują, np. pomagając w remontach świetlic czy innych placówek.

16 osób wzięło udział w podobnym wigilijnych spotkaniu w białostockim areszcie śledczym, zorganizowanym w ekumenicznej kaplicy tej placówki. Dla nich także "Eleos" przygotował paczki.

Kpt. Zagłoba zwrócił uwagę, że zadaniem Służby Więziennej jest izolacja sprawców przestępstw od reszty społeczeństwa, ale nie może to być jednak izolacja totalna. "Musimy też pamiętać, że naszym zadaniem jest również przywrócenie skazanych społeczeństwu jako lepszych ludzi. Dlatego wykorzystujemy wszelkie okoliczności, które pozwalają pielęgnować pierwiastek dobra drzemiący w każdym człowieku" - dodał. (PAP)

rof/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)