Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Rozpoczęły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

0
Podziel się:

Koncert chóru duchowieństwa prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej
rozpoczął w niedzielę wieczorem Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w
Hajnówce (Podlaskie). Festiwal potrwa do soboty.

Koncert chóru duchowieństwa prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej rozpoczął w niedzielę wieczorem Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce (Podlaskie). Festiwal potrwa do soboty.

Festiwalowe koncerty odbywają się w hajnowskim soborze Św.Trójcy.

W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział ponad dwadzieścia chórów m.in. z Polski, Białorusi, Czarnogóry, Niemiec, Litwy i Rosji. W sobotę 12 maja odbędą się aż trzy koncerty galowe: jeden w hajnowskim soborze, dwa w Białymstoku - w tamtejszej cerkwi Hagia Sophia oraz w amfiteatrze nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w środę. Na wtorek zaplanowano sympozjum i warsztaty śpiewu cerkiewnego, które poprowadzą jurorzy festiwalu. Jak powiedział PAP dyrektor imprezy ks. Michał Niegierewicz, chodzi też bowiem o jej aspekt edukacyjny.

Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że duża część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Impreza ma bowiem podkreślać religijny charakter tej muzyki. W ocenie księdza Niegierewicza, wiele chórów parafialnych z regionu boi się wystąpić na festiwalu, bo nie są pewne swoich umiejętności. "Chcemy edukować, pobudzić, pokazać, w jakim kierunku należy iść. Warto szukać sposobów samoedukacji" - dodał.

Organizatorzy hajnowskiego festiwalu podają, że to jego 31. edycja. Choć impreza pod nazwą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej organizowana jest od 2002 roku, podkreślają jednak ciągłość festiwalu w Hajnówce, bo taki - choć pod inną nazwą - odbywał się w tamtejszym soborze od wielu lat.

Do 2001 roku był w regionie jeden festiwal muzyki cerkiewnej odbywający się w Hajnówce, doszło jednak do nieporozumień i obecnie są to dwie imprezy dla miłośników śpiewu cerkiewnego - jedna w Hajnówce, druga w Białymstoku.

Cerkiew patronuje festiwalowi w Hajnówce. Z inicjatywy zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy powstał społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej", które go organizują. Pomagają w tym m.in. miejscowe samorządy. W tym roku ta impreza została wyróżniona medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny". Otrzymała także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.

W połowie maja w Białymstoku rozpocznie się 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012". To festiwal pod tą nazwą przez wiele lat odbywał się w Hajnówce. W 2003 roku - gdy Cerkiew wycofała swoje poparcie organizatorom tej imprezy, co oznaczało m.in. brak możliwości koncertowania w soborze św. Trójcy - został jednak przeniesiony do stolicy województwa podlaskiego.

Spór ma też finał sądowy. Organizatorzy imprezy przeniesionej do Białegostoku złożyli pozew o wykorzystywanie dorobku i tradycji tego festiwalu przez organizatorów Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. Pozew w pierwszej instancji został oddalony, ale złożona została apelacja. Sprawa czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Ocenia się, że mieszka tam około połowy wszystkich osób wyznania prawosławnego w naszym kraju, których liczbę szacuje się na 550-600 tys. (PAP)

rof/ kow/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)