Notowania

wiadomości
13.12.2013 17:39

Podlaskie: Spotkanie nt. planów budowy obwodnicy Łomży

# dochodzi wypowiedź rzecznika GDDKiA w Białymstoku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź rzecznika GDDKiA w Białymstoku #

13.12. Łomża (PAP) - Wciąż nie wiadomo, kiedy dojdzie do budowy obwodnicy Łomży (Podlaskie). Na styczeń zaplanowano w Warszawie spotkanie m.in. drogowców i przedstawicieli dyrekcji ochrony środowiska, by poznać stan przygotowań i ustalić harmonogram dalszych działań.

Takie są ustalenia z piątkowych rozmów w ministerstwie infrastruktury i rozwoju, z udziałem m.in. odpowiedzialnego za transport wiceministra Zbigniewa Rynasiewicza i prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego.

"Spotkanie ma się odbyć w trzecim tygodniu stycznia" - powiedział PAP Cezary Kisiel ze społecznego komitetu poparcia budowy obwodnicy, który uczestniczył w piątkowych rozmowach w Warszawie. Dodał, że na ręce wiceministra Rynasiewicza przekazanych zostało ok. 10 tys. podpisów mieszkańców opowiadających się za jak najszybszą budową obwodnicy.

Chodzi o to, że inwestycja nie znalazła się w planach inwestycyjnych drogowców na trasie krajowej nr 61, choć była zapowiadana. Nie uzyskała bowiem pozytywnej decyzji środowiskowej, bo w dokumentach, które trafiły od drogowców do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku, nie było pełnej inwentaryzacji przyrodniczej dla tej inwestycji.

Chodzi o kompleksowe badania związane z miejscami żerowania i migracji ptaków (w dolinie Narwi) w okresie pełnego roku.

Drogowcy powinni więc przeprowadzić taką pełną inwentaryzację (według informacji z łomżyńskiego magistratu - brakuje danych z trzech miesięcy) i ponownie złożyć wniosek. Cezary Kisiel wyraził nadzieję, że jeśli inwentaryzację udałoby się zakończyć w marcu - na początku kwietnia, to jeszcze wiosną można byłoby powtórnie złożyć wniosek o decyzję środowiskową.

Jak napisano w przesłanym PAP komunikacie z Urzędu Miejskiego w Łomży, na prośbę prezydenta miasta wiceminister Rynasiewicz objął łomżyńską obwodnicę "szczególnym nadzorem". W spotkaniu wziął też udział podlaski poseł Robert Tyszkiewicz.

Uczestnicy spotkania domagali się, aby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podały precyzyjny termin złożenia wniosku o taką decyzję dla obwodnicy Łomży. "Chcielibyśmy wiedzieć, co zrobiono w ostatnich miesiącach, aby uzupełnić dokumentację" - mówił cytowany w komunikacie prezydent Czerniawski.

Podkreślał, że sprawa jest bardzo poważna i dotyczy nie tylko Łomży, bo to część trasy Via Baltica.

Ustalono więc, że w drugiej połowie stycznia dojdzie w ministerstwie do spotkania z przedstawicielami GDDKiA oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, na które został zaproszony prezydent Łomży. Obie instytucje mają przedstawić stan przygotowań do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla łomżyńskiej obwodnicy.

Rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski poinformował PAP w piątek, że przewidziane na jesień prace inwentaryzacyjne zostały "praktycznie wykonane".

Dodał, że wniosek o decyzję środowiskową dla planowanej obwodnicy Łomży będzie składany po wydaniu przez RDOŚ takich decyzji dla dwóch innych odcinków tej trasy: Ostrów Mazowiecka-obwodnica Łomży oraz obwodnica Łomży-Szczuczyn. Drogowcy spodziewają się uzyskać te dokumenty w pierwszym kwartale 2014 roku.

Jak powiedziała PAP inna przedstawicielka społecznego komitetu Bogumiła Olbryś, która w spotkaniu w Warszawie nie brała udziału, w Łomży są wciąż zbierane podpisy zwolenników budowy obwodnicy. Przypomniała, że przedstawiciele komitetu wystosowali m.in. petycję o pomoc do parlamentarzystów z regionu, radnych sejmiku i instytucji europejskich.

Z interpelacją w sprawie "ostatecznych i wiarygodnych decyzji dotyczących terminu budowy obwodnicy Łomży oraz źródeł jej finansowania" wystąpił do minister infrastruktury i rozwoju, wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej podlaski poseł Jarosław Zieliński.

Jak wynika z udostępnionego PAP w piątek dokumentu, pyta on w interpelacji m.in. o ostateczny "realny harmonogram" prac związanych z budową obwodnicy oraz planowane źródła jej finansowania. (PAP)

rof/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz