Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podlaskie: Strategia rozwoju wykorzystująca nanotechnolgie
Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej rozpoczął realizację projektu dofinansowanego przez UE, którego skutkiem ma być opracowanie strategii rozwoju województwa podlaskiego wykorzystującej nanotechnologie.

Zainaugurowała go w środę w Białymstoku konferencja "Foresight technologiczny +NT FOR Podlaskie 2020+. Regionalna strategia rozwoju nanotechnologii".


Jak wyjaśnił dziekan Wydziału Zarządzania prof. Joanicjusz Nazarko, województwo podlaskie powinno oprzeć swój rozwój na nowych technologiach, jak nanotechnologie, skoro - jak wykazują badania - technologie tradycyjne nie gwarantują rozwoju na oczekiwanym poziomie. Autorzy projektu podkreślali wcześniej, że skoro Podlaskie nie rozwija się wystarczająco wykorzystując tradycyjne technologie, to powinno szukać nowych, których efektem będzie przyspieszenie rozwoju.

Jak mówił Nazarko, specjaliści oceniają, że za kilka lat około 20 proc. produktów będzie wykorzystywało nanotechnologie. Przypomniał, że nanonauka odnosi się do działań na poziomie molekularnym cząstek i często jest tą dziedziną, która aktywizuje inne technologie. Nazarko zaznaczył, że obecnie rozwój wykorzystuje głównie biotechnologie, technologie związane z informatyką oraz nanotechnologie. "To grupy będą kształtować rozwój, łatwiej wskazać dziedziny, których nanotechnologia nie dotyczy, niż te, których dotyczy" - przekonywał w rozmowie z dziennikarzami Nazarko.

Ze wstępnych założeń strategii rozwoju Podlaskiego z wykorzystaniem nanotechnologii wynika, że może być ona stosowana w przemyśle spożywczym, włókienniczym, opatrunkowym. Już są firmy produkujące odzież jednorazową stosowaną w szpitalach, które wykorzystują nanotechnologie, oraz firmy włókiennicze wytwarzające tkaniny z wykorzystaniem włókien np. o charakterze bakteriobójczym.

Podlaska strategia powstanie z wykorzystaniem metody "foresight". Jak tłumaczył na konferencji prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, "foresight" to "zarządzanie przyszłością". Kleiber jest przewodniczącym najważniejszego organu merytorycznego - tzw. Panelu Głównego - w projekcie Narodowego Programu Foresight Polska 2020.

Jak tłumaczył Kleiber, metoda "foresight" polega na tworzeniu pewnych scenariuszy przyszłości dla danego obszaru oraz określeniu działań, które należy podjąć, by pożądany, najlepszy scenariusz się spełnił. Zapewnił, że z badań w ramach Narodowego Programu Foresight Polska 2020 wynika, że nasz kraj nie powinien trzymać się rozwoju opartego tylko na dziedzinie tzw. twardych technologii, ale także powinien umieć stawiać na innowacje w innych dziedzinach, np. w organizacji. Jego zdaniem, niezbędny jest rozwój centrów wiedzy.

Na projekt związany z nanotechnologią wydział zarządzania Politechniki Białostockiej otrzymał 2,5 mln zł dotacji z UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Realizacja projektu potrwa do 2012 roku. Uczelnia - zgodnie z zasadami metody "foresight" - współpracuje przy realizacji tego projektu m.in. z samorządami, innymi uczelniami w regionie, klastrami, organizacjami przedsiębiorców, naukowcami z zagranicy.(PAP)

kow/ hes/ jbr/

strategia rozwoju, podlaskie, wykorzystywanie
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.