Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Szczątki powstańców listopadowych spoczęły na cmentarzu żołnierskim

0
Podziel się

Na cmentarzu żołnierskim w Kopnej Górze, k. Supraśla (Podlaskie) pochowano
w niedzielę szczątki 46 powstańców listopadowych. Odkryto je cztery lata temu w czasie prowadzonych
w okolicy prac archeologicznych.

bEpBcKjp

Na cmentarzu żołnierskim w Kopnej Górze, k. Supraśla (Podlaskie) pochowano w niedzielę szczątki 46 powstańców listopadowych. Odkryto je cztery lata temu w czasie prowadzonych w okolicy prac archeologicznych.

Szczątki powstańców przewieziono w niedzielę z kaplicy w Supraślu, gdzie się dotychczas znajdowały, do Kopnej Góry. Tam, w oddzielnych trumnach, złożono je w żołnierskich kwaterach. Uroczystość pochówku poprzedziła msza oraz apel poległych.

Szczątki powstańców odkryto w czasie prac ekshumacyjnych jesienią 2009 r. w okolicach Sokołdy. Poddano je badaniom archeologicznym i antropologicznym. Z tego m.in. względu pochówek możliwy był dopiero w 2013 r.

bEpBcKjr

Historia odkrycia pochówku powstańców ma swój początek w notatce odnalezionej kilka lat temu w archiwum parafii rzymskokatolickiej w Szudziałowie. Sporządził ją duchowny po wydarzeniach, które miały miejsce 25 czerwca 1831 roku pod wsią Sokołda, koło Supraśla.

Z notatki wynikało, że w miejscu tym doszło do ataku wojsk rosyjskich na oddziały powstańcze, a 56 polskich żołnierzy zostało pochowanych w jednej mogile. W notatce był też przybliżony opis miejsca.

Odkrycie możliwe było dzięki zaangażowaniu lokalnych miłośników historii ze stowarzyszenia Collegium Suprasliense w Supraślu. Według członków tego stowarzyszenia, informacja ta i odnalezienie szczątków zmienia dotychczasowe przeświadczenie, że Sokołda związana jest z powstaniem styczniowym z 1863 roku. Położone w pobliżu arboretum w Kopnej Górze nosi nawet imię bohaterów tego powstania.(PAP)

swi/ mow/

bEpBcKjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)