Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Targi ogrodnicze w Szepietowie

0
Podziel się:

Około 20 tysięcy klientów odwiedziło dwudniowe
targi ogrodnicze, które zakończyły się w Szepietowie (Podlaskie).
Oferta wystawców była bogata: od kilkuset odmian kwiatów i drzewek
ozdobnych po narzędzia i elementy architektury ogrodowej.

Około 20 tysięcy klientów odwiedziło dwudniowe targi ogrodnicze, które zakończyły się w Szepietowie (Podlaskie). Oferta wystawców była bogata: od kilkuset odmian kwiatów i drzewek ozdobnych po narzędzia i elementy architektury ogrodowej.

To największa taka impreza w regionie organizowana od kilkunastu lat przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W tym roku, mimo niesprzyjającej pogody, do Szepietowa przyjechało ponad 150 wystawców z całego kraju.

Kupujący mogli nie tylko wybierać wśród kilkuset odmian kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych lub owocowych, ale także zaopatrzyć się w sprzęt do ogrodów, elementy budownictwa ogrodowego, m.in. altany i ławki, oraz nabyć wyroby rękodzieła ludowego i regionalne potrawy. Czynne były też punkty informacyjne agend rządowych, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wybór nasion, sadzonek, krzewów i drzewek był ogromny. Dużą popularnością cieszyły się krzewy szczepione drzew liściastych, m.in. klonu, oraz ozdobne drzewa iglaste, takie jak: tuja szmaragd czy sosna wejmutka, którą można spotkać w wielu europejskich lasach czy parkach. Poszukiwany był także głóg dwuszyjkowy, który kiedyś występował na polach, a od niedawna powrócił do ogrodów oraz platan klonolistny, który był hitem jesiennych targów i został tam wyprzedany już pierwszego dnia.

Wśród stoisk owocowych dużym wzięciem cieszyły się tegoroczne nowinki: jagoda kanadyjska i biały agrest bezkolcowy. Klienci chętnie kupowali też sadzonki tradycyjnych odmian jabłoni: papierówek i koszteli.

Jak powiedziała Ewa Łuniewska z szepietowskiego ośrodka, niektórzy klienci wiosną urządzają ogród, inni chcą jedynie urozmaicić już istniejący wygląd sadu czy ogrodu. Ci pierwsi oczekują od wystawców przede wszystkim doradztwa i niejednokrotnie targi dają im możliwość wyboru firmy szkółkarskiej czy projektanta, z którym rozpoczną współpracę. Drudzy zaś szukają nowości, chcą swój ogród urozmaicić i kupić coś, czego nikt inny w ogrodzie nie ma" - powiedziała Łuniewska.

Targom towarzyszyły wykłady i projekcje filmów instruktażowych mówiące o tym, na co zwracać uwagę przy wiosennym przeglądzie sadu i jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe oraz używać środków ochrony roślin.

Podczas targów przyznano też, jak co roku, wyróżnienia w kategoriach: najefektowniejsze stoisko, najbogatsza oferta wystawiennicza oraz hit targów, czyli produkt, który cieszył się największą popularnością wśród kupujących. W tym roku została nim tuja szmaragd.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie targi ogrodnicze organizuje od 14 lat, dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Specjalnym gościem XIV Wiosennych Targów Ogrodniczych była 30-osobowa grupa doradców rolnych z Łotwy.(PAP)

targi
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)