Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: W fabryce koncernu Ikea ruszyła budowa tartaku

0
Podziel się:

W Koszkach w gminie Orla (Podlaskie) rozpoczęła się w poniedziałek budowa
tartaku w fabryce koncernu Ikea. To drugi etap inwestycji, pierwszym był zakład produkcji
ultracienkich płyt meblowych UT-HDF. Tartak ma być gotowy w 2012 roku i dać 50 miejsc pracy.

W Koszkach w gminie Orla (Podlaskie) rozpoczęła się w poniedziałek budowa tartaku w fabryce koncernu Ikea. To drugi etap inwestycji, pierwszym był zakład produkcji ultracienkich płyt meblowych UT-HDF. Tartak ma być gotowy w 2012 roku i dać 50 miejsc pracy.

Fabryka w Podlaskiem to inwestycja firmy Swedspan należącej do koncernu Ikea. Cały zakład w tym miejscu ma kosztować 140 mln euro, z czego ok. 13 mln euro, to koszt budowy tartaku.

Tartak ma rozpocząć pełną produkcję w pierwszym kwartale 2012 roku, jego moc produkcyjna zakładana jest na poziomie ok. 60 tys. metrów sześć desek rocznie. Drewno z tartaku będzie sprzedawane nie tylko innym zakładom koncernu lub firmom współpracującym, ale także innym przedsiębiorstwom na polskim rynku.

Jak podała spółka w komunikacie, tartak będzie spełniał wszystkie wymogi ochrony środowiska, a wszystkie produkty uboczne powstałe przy cięciu drewna (trociny, kora, pył) będą dalej wykorzystane. Trociny będą dostarczane bezpośrednio z tartaku do zakładu produkującego ultra cienkie płyty HDF, pył i kora trafią do kotłowni opalanej biomasą, która całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie fabryki na energię cieplną i 15-20 proc. jej zapotrzebowania na energię elektryczną.

Dyrektor zarządzający w Swedspan Polska sp. z o.o. Laimonas Rackauskas poinformował, że plan zakłada osiągnięcie przez fabrykę, czyli zakład produkcji płyt, tartak oraz zakład tzw. produkcji dodanej (przycinanie płyt na wymiar i foliowanie) pełnej mocy produkcyjnej w połowie 2012 roku. Zatrudnienie ma wzrosnąć wówczas do 250 osób.

Inwestycja w Podlaskiem, w ocenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych była największą w 2010 roku inwestycją zagraniczną w Polsce. Jej wartość, to 140 mln euro (627,2 mln zł), z czego z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka pochodzi 145,7 mln zł.

Inwestycja ma ogromne znaczenie dla gminy Orla. Oznacza nie tylko miejsca pracy, ale i kilka milionów złotych z podatków od nieruchomości i budynków rocznie, przy budżecie Orli na poziomie ok. 8 mln zł. (PAP)

rof/ swi/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)