Notowania

wiadomości
28.06.2011 13:40

Podlaskie: W poniedziałek umowy o przejęciu PKS-ów przez samorząd

4 lipca podpisane zostaną w Warszawie umowy między ministrem Skarbu Państwa i władzami województwa podlaskiego o nieodpłatnym przejęciu przez samorząd pięciu spółek PKS - poinformował we wtorek rzecznik marszałka województwa Jan Kwasowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

4 lipca podpisane zostaną w Warszawie umowy między ministrem Skarbu Państwa i władzami województwa podlaskiego o nieodpłatnym przejęciu przez samorząd pięciu spółek PKS - poinformował we wtorek rzecznik marszałka województwa Jan Kwasowski.

Na wtorkowym posiedzeniu zarządu województwa podlaskiego dwóch jego członków, pod nieobecność marszałka, zostało upoważnionych do podpisania tych umów z ministrem. Na ich podstawie samorząd przejmie od Skarbu Państwa spółki PKS w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Siemiatyczach i Zambrowie.

W kwietniu sejmik Podlasia pozytywnie zaopiniował wnioski zarządu regionu o nieodpłatne przejęcie od Skarbu Państwa spółek PKS w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie. Wcześniej jednak przez dwa lata samorząd nie mógł podjąć decyzji w tej sprawie.

W maju wicemarszałek województwa Mieczysław Baszko informował, że umowa jest "dobra, korzystna dla samorządu i PKS", ale szczegółów nie podał. Mówił też, że obecnie nie ma koncepcji, by te spółki łączyć, mają być samodzielnymi podmiotami gospodarczymi.

Pięć podlaskich PKS-ów zatrudnia ponad 1,4 tys. osób, spółki przewożą rocznie około 100 tys. pasażerów. Ich kondycja finansowa jest zróżnicowana, ale nienajlepsza.

Przejęcie spółek PKS w Podlaskiem ma pozwolić na sprawne zarządzanie i lepsze wykorzystanie ich taboru pod względem przewozów regionalnych, bo samorząd ma też w swojej gestii (i finansowaniu) regionalne przewozy kolejowe. O komunalizację swoich spółek zabiegały m.in. działające w PKS związki zawodowe.

Gdyby samorząd nie przejął PKS-ów, zostałyby one przez resort Skarbu Państwa sprywatyzowane. Po przejęciu przez samorząd, ich usługi będą rozliczane z budżetu wojewódzkiego samorządu.

Kilka lat temu ówczesny wojewoda podlaski próbował sprywatyzować PKS-y w Łomży i Siemiatyczach, ale pod wpływem wyrażonej w referendach opinii większości pracowników PKS, przerwał proces prywatyzacji. Kontynuował prywatyzację zakładów w Zambrowie i Bielsku Podlaskim, sprzedając ostatecznie prywatnej spółce PKS w Bielsku Podlaskim.(PAP)

rof/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz