Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Ważny wniosek o referendum ws. sprzedaży MPEC w Białymstoku

0
Podziel się:

Ponad 33,4 tys. ważnych podpisów zebrał komitet ds. referendum pod
wnioskiem o głosowanie mieszkańców dotyczące planów sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa
Energetyki Cieplnej w Białymstoku. Dla poparcia wniosku wystarczyło niecałe 22,9 tys. podpisów.

Ponad 33,4 tys. ważnych podpisów zebrał komitet ds. referendum pod wnioskiem o głosowanie mieszkańców dotyczące planów sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku. Dla poparcia wniosku wystarczyło niecałe 22,9 tys. podpisów.

Na początku marca komitet ds. referendum, powołany z inicjatywy PiS przez przeciwników planów sprzedaży MPEC Białystok, złożył w biurze Rady Miasta w Białymstoku ponad 37 tys. podpisów poparcia dla tej inicjatywy.

Rada powołała komisję złożoną z radnych wszystkich ugrupowań, której zadaniem było zweryfikowanie podpisów. Jak powiedział PAP w środę przewodniczący tej komisji Adam Musiuk, okazało się, że poprawnych jest 33 412 podpisów, przy wymaganej liczbie - 22 862.

Ponad 3,5 tys. podpisów było z błędami, głównie z błędnie podanymi numerami PESEL. Na listach były też podpisy osób, które formalnie wniosku o referendum lokalne w Białymstoku poprzeć nie mogły, bo mieszkają i zameldowane są poza miastem.

Zgodnie z przepisami o referendum, od złożenia podpisów Rada Miasta ma miesiąc na zakończenie procedury. Oznacza to, że w przyszłym tygodniu musi odbyć się nadzwyczajna sesja (najprawdopodobniej odbędzie się 4 kwietnia), na której radni zajmą się uchwałą dotyczącą referendum. To radni ostatecznie zdecydują, czy i kiedy odbędzie się referendum.

W referendum jego inicjatorzy chcą zapytać białostoczan o stosunek do planów sprzedaży przez władze miasta komunalnej spółki - Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Chcą zadać im dwa pytania: czy uczestnicy referendum chcą uchylenia uchwały Rady Miasta ws. zbycia udziałów w MPEC (radni podjęli ją kilka miesięcy temu, dając zgodę prezydentowi na rozpoczęcie procedury) oraz czy są przeciw sprzedaży tej spółki.

Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. osób uprawnionych do głosowania. W przypadku Białegostoku to prawie 68,5 tys. Wynik ważnego referendum będzie wiążący dla władz miasta. Oznacza to, że gdyby mieszkańcy byli przeciwni prywatyzacji MPEC, to do niej nie dojdzie.

Niezależnie od przygotowań do referendum w Radzie Miasta, magistrat prowadzi działania poprzedzające prywatyzację.

W przetargu wyłoniony został podmiot, który wykona analizy przedprywatyzacyjne MPEC i memorandum informacyjne w procesie zbywania udziałów tej spółki. Zadaniem tego podmiotu będzie przede wszystkim oszacowanie wartości spółki, co będzie podstawą do ustalenia minimalnej ceny sprzedaży udziałów. (PAP)

rof/ kow/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)