Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Z okazji Dnia Matki laurki zachęcające do badań

0
Podziel się:

Z okazji Dnia Matki, już po raz szósty, do mieszkanek Podlaskiego trafi 20
tys. laurek, które mają je zachęcić do bezpłatnych badań profilaktycznych. Laurki, przeznaczone do
pokolorowania dla swoich mam przez dzieci, przygotował podlaski oddział NFZ.

Z okazji Dnia Matki, już po raz szósty, do mieszkanek Podlaskiego trafi 20 tys. laurek, które mają je zachęcić do bezpłatnych badań profilaktycznych. Laurki, przeznaczone do pokolorowania dla swoich mam przez dzieci, przygotował podlaski oddział NFZ.

W ramach akcji "Mamo, jesteś potrzebna" NFZ dostarczył laurki do przedszkoli; pokolorują je same dzieci i wręczą swoim mamom. Na jednej stronie laurki jest opisany cel akcji - zachęta do skorzystania z badań cytologicznych w ramach profilaktyki raka szyjki macicy, na odwrocie - kolorowanka przedstawiająca mamę, która huśta dzieci na huśtawce.

"Drogie Panie, każda z was chce dać swojemu dziecku to, co najlepsze. Pamiętajcie, aby zadbać o swoje zdrowie. Korzystajcie z bezpłatnych badań profilaktycznych" - zachęca na laurce lekarz ginekolog, wicedyrektor podlaskiego NFZ Grzegorz Łojewski.

W piątek, w przeddzień Dnia Matki, akcję przeprowadzono m.in. w Przedszkolu Samorządowym nr 64 w Białymstoku.

Rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski poinformował, że w ciągu sześciu lat w akcji "Mamo, jesteś potrzeba" w Podlaskiem wzięło udział około 150 tys. dzieci.

Podkreślił, że od kilku lat systematycznie rośnie liczba kobiet, które wykonują badania cytologiczne, jednak wciąż - w ocenie NFZ - zbyt mało pań zgłasza się na te badania. W ciągu trzech ostatnich lat cytologię wykonało w Podlaskiem zaledwie 25 proc. pań w wieku 25-59 lat, czyli w grupie wiekowej, do której kierowane są te badania. Najwięcej kobiet w regionie korzysta z badań w samym Białymstoku - 33 proc. Także np. w Łomży w porównaniu do 2009 roku, w 2011 r. liczba wykonanych badań cytologicznych podwoiła się.

"Cieszy fakt, że wiele kobiet korzysta z badań regularnie, a nie tylko jednorazowo, to jest zgłasza się na cytologię co trzy lata. Zależy nam, aby do badań przekonać te kobiety, które bardzo dawno nie korzystały z badań profilaktycznych lub nie były na nich nigdy" - podkreśla Dębski. Przypomina jednocześnie, że cytologia wykonywana nie rzadziej niż co 3 lata pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, czyli wtedy, gdy mogą być jeszcze wyleczalne.

"Spośród 4 tysięcy Polek, które co roku zapadają na raka szyjki macicy, połowa umiera - głównie z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby" - przypomniał Dębski.

Bezpłatną cytologię w Podlaskiem można wykonać w 76 gabinetach, które mają umowę z NFZ.(PAP)

kow/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)