Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Za tydzień wyrok ws. dzierżawy augustowskiego szpitala

0
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpatrzył w środę sprawę
dzierżawy szpitala w Augustowie spółce Centrum Dializa w Sosnowcu, ale dopiero za tydzień ogłosi
wyrok w tej sprawie - poinformowała PAP rzeczniczka białostockiego WSA Danuta Tryniszewska-Bytys.

bEDuKjqZ

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpatrzył w środę sprawę dzierżawy szpitala w Augustowie spółce Centrum Dializa w Sosnowcu, ale dopiero za tydzień ogłosi wyrok w tej sprawie - poinformowała PAP rzeczniczka białostockiego WSA Danuta Tryniszewska-Bytys.

Szpital ma jeszcze dodatkowo udostępnić sądowi dokumenty dotyczące konsultacji w tej sprawie dyrekcji z pracownikami.

W wyroku sąd administracyjny orzeknie, czy uchwała rady powiatu augustowskiego o dzierżawie placówki jest zgodna z prawem i czy może być wykonana.

bEDuKjrb

Władze powiatu augustowskiego chcą przekazać szpital w 25-letnią dzierżawę spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Dzięki temu szpital mógłby spłacić 20 mln zł długu i uniknąć bankructwa.

Wniosek o rozpatrzenie sprawy złożył do WSA Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych. Dyrektor szpitala podpisała już umowę na dzierżawę, ale nie może jej zrealizować, ponieważ WSA w Białymstoku pod koniec sierpnia postanowił wstrzymać wykonanie uchwały rady powiatu do czasu rozpatrzenia wniosku związkowców.

Zgodnie z umową dzierżawca ma przejąć prawie całą nieruchomość, sprzęt i aparaturę szpitalną. Spółka zaproponowała kaucję 4 mln zł oraz 200 tys. zł miesięcznego czynszu, z którego ma być spłacane zadłużenie placówki.

Centrum Dializa spółka z o.o. istnieje od 13 lat. W założeniu miało świadczyć usługi z zakresu hemodializoterapii. Obecnie centrum ma na terenie kraju ok. 40 stacji dializ. Dzierżawi też dwa szpitale: w Łasku i Pszczynie. Szpital augustowski ma być trzecią placówką prowadzoną przez spółkę.

bEDuKjrh

W Szpitalu Powiatowym w Augustowie pracuje ok. 300 osób. Może on przyjąć 175 pacjentów. W powiecie augustowskim mieszka 60 tys. osób, ale w sezonie letnim przyjeżdżają tam setki tysięcy turystów.

17 listopada odbędzie się referendum w sprawie odwołania rady powiatu augustowskiego. Głównym zarzutem wobec władz jest wydzierżawienie szpitala prywatnej spółce. (PAP)

bur/ abr/ jbr/

bEDuKjrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)