Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Zajęcia artystyczne dla młodzieży w teatrze

0
Podziel się:

Uczniowie białostockich szkół mogą uczyć się sztuki teatralnej na scenie
Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Teatr oferuje im warsztaty oraz
zajęcia, podczas których poznają tajniki teatru i aktorstwa.

Uczniowie białostockich szkół mogą uczyć się sztuki teatralnej na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Teatr oferuje im warsztaty oraz zajęcia, podczas których poznają tajniki teatru i aktorstwa.

W czwartek w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku dyrektorzy dwóch liceów, prezydent miasta oraz dyrektor teatru podpisali porozumienie współpracy pomiędzy tymi instytucjami.

W ramach jednego z programów pt. "Sztuka teatralna", w którym biorą udział uczniowie z klas artystycznych w XI i XIV Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, licealiści uczą się podstaw aktorstwa, mają ćwiczenia m.in. z dykcji i emisji głosu. Do ich zadań należy także przygotowanie przedstawienia.

Jak powiedziała PAP Anna Danilewicz z Teatru Dramatycznego, teatr ma edukować młodego widza. Dzięki udziałowi np. w warsztatach, młodzież "uwrażliwia się" na teatr - rozumie go, a także chętniej uczestniczy w różnych przedsięwzięciach teatralnych.

Według prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, dzięki porozumieniu placówek poszerzyła się oferta edukacyjnej Białegostoku. "Chcemy umożliwić młodym adeptom sztuki teatralnej, aby na bardzo wczesnym etapie swego życia wybrali - chcę być aktorem i mam ku temu zdolności" - dodał.

Teatr objął patronatem klasy artystyczne i zapewnia uczestnikom zajęć opiekę doświadczonego aktora, który prowadzi z nimi zajęcia. Teatr udostępnia "małą scenę" kostiumy, rekwizyty. Zaprasza też uczniów na spotkania m.in. z reżyserami czy aktorami.

Jak powiedział dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotr Dąbrowski, teatr, oprócz wystawiania spektakli, powinien też młodzież edukować, "żeby ją uwrażliwiać, żeby poprzez teatr z młodzieżą rozmawiać".

Dodał, że możliwość występowania na scenie czy pracy z ludźmi teatru daje młodym ludziom szansę rozwoju i zbierania aktorskich doświadczeń.

Karolina Dąbrowska z XIV LO, która w przyszłości myśli o zdawaniu na studia aktorskie, powiedziała, że chętnie uczestniczy w zajęciach. To dla niej forma relaksu, ale i ciężka praca. Dodała, że podczas tych zajęć uczy się wielu przydatnych umiejętności w zawodzie aktora. Ma ćwiczenia z dykcji, a także "oswaja się ze sceną".

Andrzej Rybnik, dyrektor XI LO, podkreślił, że młodzież dzięki takim przedsięwzięciom rozwija swoje zdolności, które później wykorzystuje, np. podczas przygotowania akademii szkolnej.(PAP)

swi/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)