Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie zgłosiło do oceny kilka obiektów

0
Podziel się:

Podlaski Urząd Wojewódzki, Wyższa Szkoła
Administracji Publicznej oraz Aula Magna w Pałacu Branickich w
Białymstoku to główne obiekty zgłoszone przez władze Podlasia do
listy miejsc, w których mogłyby się odbywać spotkania w czasie
polskiego przewodnictwa w UE - poinformowała PAP rzeczniczka
wojewody podlaskiego Jolanta Gadek.

Podlaski Urząd Wojewódzki, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej oraz Aula Magna w Pałacu Branickich w Białymstoku to główne obiekty zgłoszone przez władze Podlasia do listy miejsc, w których mogłyby się odbywać spotkania w czasie polskiego przewodnictwa w UE - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Jolanta Gadek.

Polska przejmie półroczną prezydencję w lipcu 2011 roku. Jednak ostateczna decyzja dotycząca wyboru miejsc najlepiej nadających się na unijne spotkania ma zapaść pod koniec maja.

Podlaski Urząd Wojewódzki został w ostatnich latach gruntownie zmodernizowany m.in. dzięki pieniądzom z UE. Dysponuje salą konferencyjną na 300 miejsc i dwoma mniejszymi: kolegialną i kolumnową. W dwóch mniejszych, po połączeniu, może się zmieścić ok. 90-100 osób. Urząd ma też małą salę reprezentacyjną. Wszystkie mają odpowiednie wyposażenie audiowizualne. Podlaski Urząd Wojewódzki jest zlokalizowany w sąsiedztwie rozległych terenów parkowych w centrum miasta.

Bezpośrednio z siedzibą Urzędu sąsiaduje wydział prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Budynek wydziału ma charakter historyczny - jego początki sięgają 1897 roku. Jednak zbudowana niedawno aula jest obiektem nowym i nowoczesnym. Na widowni może pomieścić 380 osób i jest dostosowana do tłumaczeń symultanicznych.

Niedaleko Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego znajduje się Pałac Branickich, uważany za najbardziej znany i reprezentacyjny zabytek Podlasia. Powstał w XVII wieku - za czasów fundatora miasta, hetmana Jana Klemensa Branickiego - i przez wieki był wielokrotnie niszczony. W ostatnich latach był remontowany również dzięki środkom z UE.

Aula Magna w tym pałacu to miejsce wielu ważnych spotkań i uroczystości w regionie. To sala z naściennymi malowidłami z lat 70. XX wieku z postaciami z epoki Jana Klemensa Branickiego, zdobiona także sztukateriami.

Obecnie swoją siedzibę ma tu Uniwersytet Medyczny. Aula Magna może pomieścić 200-250 osób. Rzecznik uczelni prof. Lech Chyczewski powiedział, że atutem tej sali jest jej historyczna stylistyka, a mankamentem nie najlepsze nagłośnienie, które będzie w najbliższym czasie zmieniane. Wymieniane na stylizowane będą też krzesła.

Na listę obiektów, które mogłyby być wykorzystane do organizowania spotkań w czasie polskiego przewodnictwa w UE, zgłoszono również Wyższą Szkołę Administracji Publicznej - obiekt nowy, nowoczesny, również dysponujący dużymi salami. W budynku Collegium Novum są dwie aule: na 450 i 250 miejsc. Uczelnia (jej rektorem była w przeszłości obecna minister nauki Barbara Kudrycka) dysponuje nowoczesnym zestawem do tłumaczeń symultanicznych.

Jest też wyposażona w sprzęt do wideokonferencji. Collegium Novum mieści się w dzielnicy Dojlidy w sąsiedztwie zabytkowego Pałacu Lubomirskich, również użytkowanego przez WSAP.

Jak poinformowała Gadek, Podlaskie zgłosiło na listę zapasową także wydział ekonomii tutejszego uniwersytetu oraz wydział elektryczny Politechniki Białostockiej.

Aula wydziału elektrycznego Politechniki Białostockiej jest największą z zaproponowanych obiektów Podlaskiego: po połączeniu trzech mniejszych auli ma 614 miejsc na powierzchni ponad 730 metrów kwadratowych. Aula jest poziomowana, ma wymagane zaplecze techniczne, a - jak zapewnia jej administrator - do tłumaczeń symultanicznych łatwo ją dostosować. Aula powstała 5 lat temu, mieści się na terenie miasteczka studenckiego Politechniki również w sąsiedztwie terenów parkowo-leśnych.

Natomiast aula wydziału ekonomii UwB, która może pomieścić około 200 osób, mieści się w historycznym budynku datowanym na połowę XIX wieku. Budynek przy Warszawskiej - jednej z najciekawszych pod względem historycznym ulic w Białymstoku - jest gruntownie wyremontowany. Wydział ekonomii mieści się tam od 1997 roku.

W Podlaskiem zgłoszono ponadto - jak to określiła Gadek - "kandydatury zapasowe" hoteli w Białowieży i Augustowie. Rzeczniczka nie sprecyzowała, które to hotele, i zaznaczyła, że nie wizytowała ich międzyresortowa komisja oceniające inne obiekty.

Międzyresortowa komisja oceniająca wstępnie wybrane obiekty rozmawiała o nich z wojewodą oraz przedstawicielami władz Białegostoku i marszałka województwa.

W wyniku prac tej komisji powstaje raport, zawierający rekomendacje dotyczące wizytowanych obiektów w regionach. Trafi on do pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej do sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, szefa UKIE Mikołaja Dowgielewicza. (PAP)

kow/ bba/ par/ bk/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)