Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podpisano polsko-rosyjskie memorandum o współpracy służb więziennych

0
Podziel się:

Polacy odsiadujący kary w rosyjskich więzieniach i Rosjanie osadzeni w
Polsce będą mogli szybciej uzyskać decyzję o odbywaniu kary we własnym kraju - to jeden z efektów
podpisanego we wtorek memorandum o współpracy polskiej i rosyjskiej Służby Więziennej.

Polacy odsiadujący kary w rosyjskich więzieniach i Rosjanie osadzeni w Polsce będą mogli szybciej uzyskać decyzję o odbywaniu kary we własnym kraju - to jeden z efektów podpisanego we wtorek memorandum o współpracy polskiej i rosyjskiej Służby Więziennej.

Dokument podpisali we wtorek w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie płk Kajetan Dubiel - Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz Aleksandr Aleksandrowicz Reimer - Dyrektor Federalnej Służby ds. Wykonywania Kar Federacji Rosyjskiej.

"Ostatnie miesiące to czas intensywnej współpracy między Ministerstwami Sprawiedliwości RP i Federacji Rosyjskiej. Podpisanie Memorandum to otwarcie nowego rozdziału w stosunkach polskiej i rosyjskiej służby więziennej" - powiedział w trakcie uroczystości Kwiatkowski.

Memorandum było parafowane trzy tygodnie temu w Sankt Petersburgu, gdy z wizytą u ministra sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej przebywał jego polski odpowiednik Krzysztof Kwiatkowski.

Memorandum ma ułatwić Polakom odsiadującym kary w rosyjskich więzieniach szybszy dostęp do informacji dotyczących możliwości odbywania wyroku w polskim zakładzie karnym. Skrócić ma się także czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o odbywanie kary w polskim więzieniu. Na zasadzie wzajemności, takie same zasady mają obowiązywać wobec Rosjan skazanych w Polsce.

W podpisanym memorandum polska i rosyjska służba więzienna zobowiązały się też m.in. do współpracy w zakresie modernizacji systemów bezpieczeństwa i ochrony w instytucjach penitencjarnych, wymiany doświadczeń o nauczaniu skazanych i do dwustronnej współpracy między personelem pedagogicznym m.in. w celu poznania systemów szkolenia.

Współpraca ma też polegać na przekazywaniu informacji o aktach prawnych związanych z ochroną praw człowieka - w szczególności osób skazanych na karę pozbawienia wolności. (PAP)

wkt/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)