Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podpisano umowę na przebudowę kolejowego dworca głównego w Toruniu

0
Podziel się

Umowę z wykonawcą przebudowy i modernizacji głównego dworca kolejowego
podpisały w piątek władze Torunia. Inwestycja zostanie w większości sfinansowana z pieniędzy
unijnych.

bEraLHbF

Umowę z wykonawcą przebudowy i modernizacji głównego dworca kolejowego podpisały w piątek władze Torunia. Inwestycja zostanie w większości sfinansowana z pieniędzy unijnych.

"Wygląd zewnętrzny dworca nie zmieni się, natomiast budynek będzie zrewitalizowany, wnętrza przebudowane, a całość bardziej przyjazna dla pasażerów. Wreszcie doczekamy się nowoczesnego, funkcjonalnego dworca, takiego, na jaki torunianie czekali od lat" - powiedział w piątek podczas podpisywania umowy z wykonawcą prezydent Torunia Michał Zaleski.

Inwestycja będzie realizowana w ramach szerszego projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City". Jak podkreślają przedstawiciele toruńskiego magistratu, przedsięwzięcie warte ponad 43,5 mln zł będzie w 61 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

bEraLHbH

"Po rewitalizacji dworzec ma zyskać nowe oblicze, m.in. w hallu głównym zajdą spore zmiany, kasy biletowe zostaną przesunięte w stronę obecnej poczekalni, a ta przeniesiona bliżej obecnych pomieszczeń restauracji. W hallu znajdzie się także miejsce pod funkcje komercyjne" - poinformowała dziennikarzy rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

Do głównego budynku dworca będzie się można dostać przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone, tak by powstało wejście od strony dzielnicy Pogórz. W podziemiach będą się także mieścić niewielkie sklepiki i punkty usługowe.

Do hallu będą prowadzić ruchome schody i winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną wejścia na perony, które zostaną zadaszone i wyposażone w tzw. azyle, czyli przeszklone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociąg.

Na terenie dworca działał będzie hot spot, znajdą się przewijaki dla niemowląt i powstanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych będzie nowa, zintegrowana pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem.

bEraLHbN

Wykonawca na zrealizowanie całości inwestycji ma czas do 30 kwietnia. (PAP)

olz/ mki/ jra/

bEraLHci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)