Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podpisano umowę o dofinansowanie konsorcjum CEZAMAT

0
Podziel się:

Niemal 360 mln zł z funduszy unijnych otrzyma powstające w Warszawie
Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT). Umowę o dofinansowanie projektu
podpisali w czwartek: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka i rektor
Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik. Będzie to największa w Polsce inwestycja tego
typu w obszarze wysokich technologii.

Niemal 360 mln zł z funduszy unijnych otrzyma powstające w Warszawie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT). Umowę o dofinansowanie projektu podpisali w czwartek: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka i rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik. Będzie to największa w Polsce inwestycja tego typu w obszarze wysokich technologii.

Powołane w grudniu ubiegłego roku konsorcjum CEZAMAT tworzą: koordynator projektu - Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna, cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk (Instytut Fizyki, Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Wysokich Ciśnień i Instytut Podstawowych Problemów Techniki) oraz Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych. Projekt jest realizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

"Wspieramy i szczególnie cenimy instytucje, uczonych i te dziedziny nauki, które mogą dać rezultaty w postaci innowacji i nowych technologii. Ten projekt wpisuje się więc w przyjętą przez nas strategię" - powiedziała minister nauki.

Jak wyjaśnił prof. Kurnik, to nie tylko projekt naukowy. Będzie miał wpływ na życie zwykłych ludzi, wszędzie tam gdzie wykorzystywane są technologie materiałowe. Nowe materiały, nowe przyrządy i układy będące wynikiem prac badawczych nie od dziś można znaleźć nie tylko w wyrafinowanych cudach techniki, ale także przedmiotach codziennego użytku.

"Technologia +wysokich lotów+ tak naprawdę już dawno wkradła się w nasze życie. To, że przesyłamy informacje, że się słyszymy i rozmawiamy na odległość, korzystamy z nowych metod leczenia jest możliwe właśnie dzięki opracowywaniu nowych materiałów" - wyjaśnił PAP kierujący projektem prof. Romuald Beck.

W ramach CEZAMAT powstanie laboratorium centralne, którego siedziba będzie mieściła się przy ul. Narbutta w Warszawie. Przewidziano również modernizację lub budowę kolejnych laboratoriów. Rozszerzone zostaną możliwości laboratorium Wojskowej Akademii Technicznej. Nowe pracownie powstaną przy Instytucie Fizyki Doświadczalnej UW, Instytucie Wysokich Ciśnień PAN i Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych.

W laboratoriach CEZAMAT będą rozwijane badania z zakresu szeroko pojętej mikro-, opto-, nano- i bioelektroniki oraz inżynierii mikro- i nanomateriałów wielofunkcyjnych.

Jak oceniał kierujący projektem prof. Romuald Beck, CEZAMAT ma stworzyć środowisko sprzyjające współpracy i umożliwiające interdyscyplinarny rozwój badań nad nowoczesnymi materiałami i technologiami. Centrum będzie służyć środowisku naukowemu, zarówno polskiemu, europejskiemu, jak i światowemu.

W sferze nauki CEZAMAT ma stworzyć unikatową bazę badawczą, konsolidować wysiłek społeczności naukowej i przyczyniać się do wzrostu udziału, znaczenia i poziomu polskich badań na arenie międzynarodowej.

"Wśród celów gospodarczych projektu jest wzmocnienie badań w dziedzinie high-tech, by wiedza naukowa była przekładana na sferę ekonomiczną. W sferze społecznej Centrum pozwoli tworzyć ścieżki kariery dla najbardziej utalentowanych oraz zachęcać społeczeństwo do zdobywania wiedzy" - powiedział prof. Beck.

Budynek główny Centrum będzie liczył osiem kondygnacji i ok. 17 tys. m kw. powierzchni. Budowa potrwa trzy lata i ma być ukończona w grudniu 2013 r. (PAP)

ekr/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)