Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podpisano warunkową umowę sprzedaży kopalni "Silesia"

0
Podziel się:

Przedstawiciele Kompanii Węglowej (KW) i Przedsiębiorstwa Górniczego
Silesia (PGS) z grupy czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego podpisali we wtorek
warunkową umowę sprzedaży kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej (KW) i Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia (PGS) z grupy czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego podpisali we wtorek warunkową umowę sprzedaży kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach.

Inwestor zamierza zainwestować w kopalnię kilkaset milionów złotych.

"Umowa jest warunkowa, co oznacza, że wejdzie w życie po spełnieniu niezbędnych warunków formalnych" - wyjaśnił rzecznik KW, Zbigniew Madej.

Chodzi przede wszystkim o zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zakup działek, przeniesienie (decyzją resortu środowiska) na inwestora koncesji na wydobycie węgla oraz uregulowanie formalności związanych z komercyjnym korzystaniem z informacji geologicznych. Na transakcję zgodziły się już resorty gospodarki i skarbu oraz UOKiK.

Formalnie transakcja dotyczy sprzedaży części majątku kopalni "Brzeszcze-Silesia" jako tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z prawnego punktu widzenia nie jest to więc prywatyzacja, choć w istocie dotyczy przeniesienia własności czynnej kopalni (niegdyś "Silesia" była samodzielnym zakładem) na prywatnego inwestora. To pierwsza taka transakcja w górnictwie. Jej wartości jak dotąd nie podano.

"Na najnowocześniejsze technologie wydobywcze i ogólną modernizację kopalni planujemy wydać setki mln zł. Wierzę, że dzięki inwestycjom uda nam się utrzymać aktualny stan zatrudnienia w tej kopalni. W przyszłości planujemy tam dalszy rozwój, połączony z przyjęciami do pracy nowych górników" - zapowiedział dyrektor ds. rozwoju sektora energetycznego w grupie czeskiego holdingu, Tomas David.

Wszystkie formalności mają być załatwione najdalej do 23 grudnia, kiedy upływa termin ważności oferty inwestora. Oferta została złożona w październiku ubiegłego roku.

"Jesteśmy zadowoleni, że transakcja powoli się finalizuje. Nie obawiamy się konkurencji nowego podmiotu. Będziemy z uwagą przyglądać się nowym rozwiązaniom, zaproponowanym przez inwestora strategicznego spółki PG Silesia" - powiedział po podpisaniu umowy notarialnej wiceprezes KW, Jacek Korski.

W ubiegłym tygodniu inwestor przedstawił reprezentantom załogi założenia umowy społecznej, związanej z przejęciem zakładu. Związkowcy już zapowiedzieli, że choć do uzgodnienia pozostało wiele szczegółów, nie powinno być problemów z osiągnięciem porozumienia.

Zgodnie z przepisami, przez co najmniej rok inwestor musi respektować wszystkie regulacje pracownicze i płacowe, także te wynikające z ogólnych regulacji branżowych. Związkowcy liczą się z tym, że z czasem trzeba będzie rozpocząć negocjacje nowego układu zbiorowego i deklarują gotowość do takich rozmów. Związki z "Silesii" od początku wspierają sprzedaż spółki inwestorowi.

Większość pracowników kopalni jest zarazem udziałowcami Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, które formalnie ma kupić zakład. Firmę założyła załoga, a potem jej udziałowcem został czeski inwestor, wnosząc do niej potrzebny kapitał.

Kopalnia znajduje się około 30 km od granicy z Czechami. Złoża przemysłowe węgla kamiennego (sięgające do głębokości 1000 m) wynoszą ok. 100 mln ton.

Inwestor - czeski Energeticky a Prumyslovy Holding - skupia ponad 20 firm, zajmujących się m.in. produkcją i sprzedażą energii elektrycznej i cieplnej oraz usługami montażowymi w energetyce. Moc wytwórcza elektrowni i elektrociepłowni należących do EPH wynosi 330 megawatów elektrycznych i 1,4 tys. cieplnych. Do 2012 r. moc elektryczna ma zostać potrojona. Po 40 proc. udziałów w EPH należy do funduszy inwestycyjnych typu private equity: PPF Partners oraz J&T. Posiadaczem 20 proc. jest menedżer holdingu Daniel Kretinsky.

Dwie poprzednie próby sprzedaży zagrożonej likwidacją, przynoszącej straty (w ubiegłym roku ponad 120 mln zł) kopalni "Silesia" zakończyły się fiaskiem. (PAP)

mab/ drag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)