Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsumowanie Europejskiego Roku Dialogu Międzynarodowego 2008 w Polsce

0
Podziel się:

90 wydarzeń, m.in. warsztatów, festiwali i
debat, w 150 polskich miejscowościach zrealizowano w ramach
Europejskiego Roku Dialogu Międzynarodowego 2008 (ERDM) w Polsce.

90 wydarzeń, m.in. warsztatów, festiwali i debat, w 150 polskich miejscowościach zrealizowano w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzynarodowego 2008 (ERDM) w Polsce.

Podsumowanie ERDM 2008, który w Polsce organizowany był przez Narodowe Centrum Kultury (NCK), odbyło się w piątek w Warszawie.

"Historia Europy pokazuje, że brak dialogu i zrozumienia dla różnych poglądów, odmienności religijnych i kulturowych może doprowadzić do tragedii. Dlatego należy zwracać uwagę na potrzebę dialogu. To właśnie było celem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego" - mówiła na piątkowej konferencji prasowej podsekretarz stanu w resorcie kultury, Monika Smoleń.

Dyrektor NCK Krzysztof Dudek podkreślił, że zainteresowanie przedsięwzięciem przerosło jego oczekiwania. "Organizowane wydarzenia w ramach ERDM były bardzo różnorodne - od warsztatów, poprzez festiwale, projekty badawcze, po ważne międzynarodowe konferencje" - mówił Dudek.

"Te działania należy kontynuować - to podstawowy wniosek, jaki nasuwa się po zakończeniu Europejskiego Roku Dialogu Międzynarodowego 2008 w Polsce" - ocenił Dudek.

Jak zaznaczył, istotną rolę w przyczynieniu się do promocji dialogu odgrywa dwujęzyczna strona internetowa ERDM, której podstawową funkcją jest rozpowszechnianie informacji o organizowanych imprezach oraz integrowanie środowisk pracujących na rzecz dialogu. "Ta strona nie zniknie wraz z zakończeniem ERDM" - zapewnił Dudek.

Organizatorzy ERDM ogłosili również nazwisko laureata konkursu Narodowego Centrum Kultury na esej poświęcony interpretacji słów ks. Józefa Tischnera: "Dialog to budowanie wzajemności", które stanowiły motto obchodów ERDM w Polsce.

Zwycięzcą konkursu został student Uniwersytetu Warszawskiego Krzysztof Usakiewicz, autor eseju pod tytułem "Dialożek. O rumuńskich Cyganach, warmińskich ochroniarzach, macedońskim drwalu i pewnym gospodarzu z Chechła".

"Pisałem o dialogu międzykulturowym z perspektywy młodej osoby, która nie ma jeszcze przed nazwiskiem skrótu +prof. dr hab.+, której brakuje jeszcze nieco obycia, która powinna jeszcze trochę przeżyć, doświadczyć, przeczytać" - mówił Usakiewicz.

"Co to jest dialog? Kwintesencją idei dialogu jest pewne powiedzenie cygańskie: +Ja mam swoją prawdę, ty masz swoją, ale mamy język, żeby się porozumieć" - powiedział Usakiewicz.

Podczas ERDM w Polsce odbywały się m.in. festiwale i przeglądy. Centrum Kultury w Lublinie zorganizowało Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi", podczas którego zaprezentowały się teatry z Białorusi, Polski i Ukrainy, a Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizowało w Gdańsku festiwal artystyczny "Okno na świat", podczas którego zaprezentowali się artyści z Unii Europejskiej i spoza niej.

W Muzeum Podlaskim w Białymstoku odbyły się warsztaty "Spotkania ze sztuką sakralną - w poszukiwaniu wspólnych treści - Chrześcijaństwo, Judaizm, Islam". We Wrocławiu można było uczestniczyć w warsztatach "Dzieci Jednego Boga", podczas których dzieci i młodzież miały zapoznać się z różnorodnością kultury i wyznań; w Lublinie młodzież zapraszano na spotkania pt. "Spotkajmy się - inny nie znaczy obcy", podczas których m.in. realizowano film w sposób artystyczny opowiadający o wielokulturowości.

W ramach ERDM powstało wiele publikacji: Urząd Miejski w Zelowie wydał monografię pt. "Różnorodność religijna, etniczna i kulturowa Zelowa", a Muzeum Narodowe w Krakowie - serię wydawnictw popularyzujących galerię judaików w Muzeum Narodowym w Krakowie.

ERDM był obchodzony w 2008 roku także w innych krajach, m.in. w Belgii, Włoszech, Czechach i Holandii. Wśród ambasadorów ERDM, czyli osób publicznych działających na rzecz dialogu międzykulturowego, znaleźli się m.in. polska reżyser Agnieszka Holland, francuski piosenkarz o ormiańskich korzeniach Charles Aznavour, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik i powieściopisarz Paulo Coelho.(PAP)

agz/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)