Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsumowano działalność pierwszego ośrodka wsparcia dla chorej psychicznie młodzieży

0
Podziel się:

Szacuje się, że w Polsce liczba osób chorych
psychicznie wynosi około 1,5 mln, z czego ok. 900 tys. to młodzież
do 18. roku życia. Aby pomóc im wrócić do normalnego życia, w
Zagórzu k. Warszawy stworzono specjalny ośrodek - w czwartek
podsumowano jego dwuletnią działalność.

Szacuje się, że w Polsce liczba osób chorych psychicznie wynosi około 1,5 mln, z czego ok. 900 tys. to młodzież do 18. roku życia. Aby pomóc im wrócić do normalnego życia, w Zagórzu k. Warszawy stworzono specjalny ośrodek - w czwartek podsumowano jego dwuletnią działalność.

Jak podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej koordynator projektu dr Anna Serafin, Międzyresortowy Ośrodek Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej MORS to nowatorska placówka, stwarzająca młodzieży z zaburzeniami psychicznymi możliwość integracji społecznej i wejścia na rynek pracy.

"Nastolatki po opuszczeniu szpitala psychiatrycznego mają poważne trudności z integracją społeczną i nie podejmują pracy zawodowej. Dotychczas nie było w Polsce +międzyresortowej+ instytucji, która udzieliłaby im skutecznego wsparcia w tym zakresie" - mówiła Serafin.

Jak wyjaśniła, przebywająca w ośrodku młodzież (20 osób), dotknięta poważnymi zaburzeniami psychicznymi, w tym schizofrenią, otrzymuje wsparcie medyczne, edukacyjne i społeczne. Program MORS łączy rehabilitację społeczną, doradztwo zawodowe, naukę w liceum lub szkole zawodowej, indywidualną pomoc w nauce, rehabilitację psychiatryczną (w tym leczenie farmakologiczne), psychoterapię i współpracę ze środowiskiem zewnętrznym. Każdy pensjonariusz ma indywidualnego opiekuna i program terapeutyczny dostosowany do swoich potrzeb.

W ośrodku prowadzone są warsztaty i zajęcia pozalekcyjne, język angielski, informatyka, zajęcia sportowe, kulinarne, fotograficzne. "Staramy się, żeby każdy wywiązywał się ze swoich codziennych obowiązków, chcemy, by nasi podopieczni uczestniczyli w życiu kulturalnym, umieli zorganizować sobie czas wolny. Organizujemy też obozy rehabilitacyjne i różnego rodzaju wyjazdy integracyjne" - mówiła Serafin.

Podkreśliła, że młodzież chora psychiczne często ma trudności z powrotem do swojego środowiska, napotyka na szereg problemów, niejednokrotnie przerywa naukę. "Ci ludzie są zagrożeni dyskryminacją i marginalizacją, mogą w ogóle nie wejść na rynek pracy. A brak pracy sprzyja pogłębianiu się istniejących zaburzeń" - ostrzega Serafin.

Jej zdaniem model MORS pozwala młodzieży z zaburzeniami psychicznymi stopniowo i całkowicie uniezależnić się od pomocy państwa, co ma także wymiar ekonomiczny.

Specjaliści uważają, że więcej takich ośrodków powinno powstawać w ramach psychiatrii środowiskowej. "Współczesna psychiatra odchodzi od izolowania chorych w szpitalach. Zwłaszcza młodym ludziom potrzebne jest umocowanie w środowisku. Dlatego tego typu placówki są bardzo potrzebne" - powiedziała doc. Maria Załuska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

MORS to pierwszy ośrodek rehabilitacji socjopsychiatrycznej w Polsce, utworzony w oparciu o wzorce duńskie. Powstał jako "laboratorium dobrych praktyk" w ramach unijnego Programu EQUAL. Wypracowany w nim model rehabilitacji może być powielany w całej Polsce.

Jednak - jak podkreśla Serafin - rozwój krajowej sieci MORS wymaga wprowadzenia zmian w systemie prawnym. "Dlatego tak ważne są konsultacje z resortami zdrowia, edukacji i pomocy społecznej oraz z władzami samorządowymi i określenie formuły funkcjonowania i współfinansowania MORS-ów" - zaznaczyła. Dodała, że model MORS może służyć również do leczenia młodzieży z innymi niż schizofrenia zaburzeniami psychicznymi, np. zaburzeniami jedzenia czy ADHD. (PAP)

akw/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)