Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podsumowano kampanię "Zielona Wyspa Śląsk"

0
Podziel się:

Tygodniowe warsztaty ekologiczne dla dzieci, happeningi promujące
segregowanie odpadów czy oszczędność energii oraz akcje rozdawania darmowych sadzonek złożyły się
na tegoroczną edycję kampanii "Zielona Wyspa Śląsk", która ma kreować zielony wizerunek regionu.

Tygodniowe warsztaty ekologiczne dla dzieci, happeningi promujące segregowanie odpadów czy oszczędność energii oraz akcje rozdawania darmowych sadzonek złożyły się na tegoroczną edycję kampanii "Zielona Wyspa Śląsk", która ma kreować zielony wizerunek regionu.

Jej zakończeniem będzie poniedziałkowy koncert związanych z woj. śląskim wykonawców, którzy wystąpią z programem nawiązującym do muzyki z nazywanej zieloną wyspą Irlandii.

Na pomysł promowania ekologicznego obrazu regionu przez nawiązanie do kultury i krajobrazu Irlandii dwa lata temu wpadł wywodzący się ze Śląska zespół Carrantuohill, który od 24 lat wykonuje celtycką muzykę folkową. Wówczas w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca pod hasłem "Zielona Wyspa Śląsk" odbył się pierwszy koncert zespołu z zaproszonymi gośćmi.

W ub. roku w projekt włączył się wojewoda śląski, a w tym roku - samorząd woj. śląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, Lasy Państwowe oraz jeden z koncernów energetycznych. Kampania edukacyjna nabrała rozmachu - przygotowano cykl przedsięwzięć skierowanych m.in. do dzieci i młodzieży.

W poniedziałek tegoroczną edycję kampanii podsumowano konferencją prasową w Katowicach. Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, które objęło patronat nad przedsięwzięciem, Adam Zdziebło, mówił m.in., że woj. śląskie należy do liderów pod względem przyznanych środków na projekty środowiskowe z programu Infrastruktura i Środowisko. Na 453 zawarte dotąd umowy, 57 - na łączną kwotę 3 mld zł - dotyczy woj. śląskiego. Praktycznie wszystkie miasta regionu zrealizowały już bądź realizują inwestycje związane np. z gospodarką wodno-ściekową.

"To są drobne elementy składające się na hasło +Zielona Wyspa Śląsk+. () Ale trzeba pamiętać o przemysłowej kulturze tego regionu. Na pewno naszym celem nie jest wmawianie ludziom, że teraz () tutaj będzie jeden wielki skansen, park narodowy i tylko drzewa. Raczej chcemy pokazywać, że każda inwestycja ze środków europejskich ma jak najmniej ingerować w środowisko" - zaznaczył wiceminister.

Wtórował mu dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Kazimierz Szabla, który mówił m.in. że nie tylko obecnie, ale już w poprzednich latach na Śląsku podejmowano najwięcej w Polsce działań proekologicznych - niwelujących skutki wieloletniego zanieczyszczenia przez przemysł.

"Naukowcy prognozowali, że będzie trzeba 50 do 100 lat, aby wróciła tu zieleń, aby środowisko zaczęło normalnie funkcjonować. Tymczasem po 20 latach od zmiany systemu i zmiany świadomości, Śląsk wygląda już zupełnie inaczej. Gdyby popatrzeć z lotu ptaka (),wieże wyciągowe kopalń, kominy hut i elektrowni w okresie wegetacji toną w zieleni. To już nie jest ten Śląsk, z którego trzeba uciekać. Dzisiaj ze Śląskim można wiązać swoją przyszłość, a przede wszystkim przyszłość swoich dzieci" - podkreślił Szabla.

W ramach tegorocznej kampanii w ub. tygodniu specjaliści z Fundacji Ekologicznej Arka przeprowadzili akcję "Zielony tydzień". W centrach Zabrza, Bielska-Białej, Rybnika, Gliwic i Żor - w kolejnych dniach odbyły się warsztaty dla dzieci dotyczące m.in. segregacji śmieci. W każdym mieście ekolodzy rozdali też po ok. tysiącu dostarczonych przez Lasy Państwowe sadzonek drzew.

Pierwszego dnia wiosny - w poniedziałek - w Katowicach na ul. Mariackiej przygotowano natomiast happening "Zielony kontener". W standardowym (32 m sześc. pojemności) kontenerze do wywozu śmieci zaaranżowano przestrzeń do ekologicznych warsztatów, pokazywano też multimedialne prezentacje oraz przedmioty codziennego użytku wyprodukowane dzięki selekcji odpadów.

Podczas poniedziałkowego koncertu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu - obok gospodarza imprezy - zespołu Carrantouhill, wystąpią m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który np. zaśpiewa tradycyjną irlandzką piosenkę Molly Mallone, oraz bracia Łukasz i Paweł Golcowie, którzy przerobili swoje przeboje na irlandzką nutę. Gościem specjalnym będzie prof. Jan Miodek, który ma opowiadać m.in. o czystości śląskiej gwary.(PAP)

mtb/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)