Notowania

wiadomości
01.06.2011 20:56

Podwykonawcy odcinka A2 blokowali drogę krajową nr 50

# Dochodzi informacja o zakończeniu protestu

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi informacja o zakończeniu protestu

01.06. Warszawa (PAP) - Podwykonawcy budujący autostradę A2 na odcinku Stryków-Konotopa blokowali w środę drogę krajową nr 50 w okolicy Żyrardowa, domagając się zapłaty od chińskiego konsorcjum COVEC za wykonane prace. Według nich, chodzi o kilkadziesiąt milionów zł.

Edyta Marczewska z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie powiedziała PAP, że protest zakończył się wieczorem i droga krajowa nr 50 jest już przejezdna.

Był to drugi dzień protestu. W środę, podobnie jak dzień wcześniej, przez kilka godzin blokada utrudniała ruch, a kierowcy musieli korzystać z objazdów. Według rzeczniczki robotnicy "nie wykluczają dalszych protestów, dopóki ich oczekiwania nie zostaną spełnione". Nie zapowiedzieli jednak, że powrócą do protestu w czwartek.

Andrzej Maciejewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował w środę PAP, że Dyrekcja kolejny raz wezwie chińskie konsorcjum do realizacji zapisów z kontraktu. Dodał, że jeżeli Chińczycy się nie zastosują w ciągu kilkunastu dni do tego wezwania, Dyrekcja podejmie kolejny krok. "Jest (to) zerwanie kontraktu. To nie jest nic pewnego, ale trzeba brać to pod uwagę" - podkreślił.

Pytany, czy Dyrekcja może bezpośrednio zapłacić podwykonawcom, odparł, że to możliwe. "Jest coś takiego jak solidarna odpowiedzialność i w momencie, kiedy generalny wykonawca nie płaciłby z pieniędzy, które od nas otrzymuje podwykonawcom za wykonaną pracę, to wtedy podwykonawcy mogą do nas wystąpić. Ale musi być spełnionych kilka warunków" - powiedział.

16 maja COVEC przesłał do podwykonawców pisma wzywające do zaprzestania robót. Od tego czasu prace zostały ograniczone, a część firm zeszła z budowy. Trzy dni później w ramach protestu przeciw opóźnieniom w wypłatach podwykonawcy na kilkanaście minut zablokowali drogę nr 704 przed siedzibą COVEC w Łyszkowicach.

Fragment autostrady A2 od Strykowa (woj. łódzkie) do Konotopy (woj. mazowieckie) ma być gotowy w maju 2012 r. i kosztować ok. 3,2 mld zł. Ten 91-km odcinek podzielono na pięć fragmentów: 29,2 km (Stryków - okolice Bolimowa), 16,9 km (Bolimów - granica woj. łódzkiego), 20 km (od granicy woj. łódzkiego do granic powiatu grodziskiego), 17,6 km (przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki) i 7,1 km (Pruszków - węzeł Konotopa). (PAP)

awy/ aop/ her/ je/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz