Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pogrzeb Janusza Morgensterna w poniedziałek w Warszawie

0
Podziel się

Pogrzeb wybitnego reżysera filmowego Janusza Morgensterna odbędzie się w
poniedziałek 12 września na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie.

bEgLdQPV

Pogrzeb wybitnego reżysera filmowego Janusza Morgensterna odbędzie się w poniedziałek 12 września na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie.

Uroczystość będzie mieć charakter świecki. Rozpocznie się o godz. 12.00 w Domu Przedpogrzebowym. Następnie odbędzie się wyprowadzenie zwłok na cmentarz. Artysta spocznie w Alei Zasłużonych.

Janusz Morgenstern zmarł we wtorek 6 września w Warszawie. Miał 88 lat (w listopadzie skończyłby 89 lat). Był jednym z najwybitniejszych polskich twórców kina. Wyreżyserował m.in. filmy "Do widzenia, do jutra", "Trzeba zabić tę miłość", "Jowita", "Żółty szalik" oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie", "Polskie drogi".

bEgLdQPX

Pierwsze zawodowe kroki stawiał pod okiem innych twórców, m.in. na planie filmów Andrzeja Wajdy: "Kanał" (1956), gdzie zajmował się współpracą reżyserską, oraz "Popiół i diament" (1958), gdzie pracował jako drugi reżyser. Był pomysłodawcą najsłynniejszej sceny w historii polskiego kina, która przedstawia płonące kieliszki w "Popiele i diamencie" Wajdy. To również on zaproponował, by Maćka Chełmickiego zagrał Zbigniew Cybulski, jego przyjaciel.

Morgenstern był również doświadczonym producentem filmowym i autorytetem dla innych polskich reżyserów. Kierował Studiem Filmowym Perspektywa w Warszawie.(PAP)

jp/ hes/

bEgLdQQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)