Notowania

wiadomości
01.10.2011 07:50

Pokaz laureatów koszalińskiego festiwalu filmowego w stolicy

Bezpłatny pokaz filmu "Heniek", zwycięzcy 30. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz nagrodzonych tam filmów krótkometrażowych odbędzie się w sobotę w stolicy w Kinie Kultura.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bezpłatny pokaz filmu "Heniek", zwycięzcy 30. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz nagrodzonych tam filmów krótkometrażowych odbędzie się w sobotę w stolicy w Kinie Kultura.

"Heniek" jest pełnometrażowym filmem w konwencji czarnej komedii, który obnaża chciwość i hipokryzję w pogoni za zyskiem. Jest to kino kameralne, koncentrujące się na relacjach międzyludzkich.

Ten fabularny debiut duetu reżyserskiego Earl Grey (Eliza Kowalewska i Grzegorz Madej) oraz operatora Bartosza Mikołajczyka został zrobiony praktycznie bez pieniędzy dzięki zaangażowaniu przyjaciół oraz pomocy Fundacji Propagowania Kultury PARTRON Art.

  1. września jego twórcy otrzymali Grand Prix "Wielki Jantar" i nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł na 30. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". "Heniek" otrzymał także Nagrodę Specjalną Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a odtwórcy głównych ról Beata Schimscheiner, Maciej Słota oraz Jacek Milczanowski - nagrodę za aktorskie odkrycie ekranu.

"Heniek to palec, palec to Gombrowicz, Gombrowicz to młodość" - skomentował werdykt przewodniczący jury festiwalu reżyser Filip Bajon, nawiązując do cytatu z Witolda Gombrowicza.

Film wyróżnia się czarno-białymi zdjęciami z odważnymi kadrami Bartka Mikołajczyka (na co dzień związanego z gdyńską pracownią animacji Esy-floresy), ciekawym montażem autorstwa Marcina Litewki oraz intrygującą jazzową muzyką Bartosza Tomaszka i Artura Niedzielina.

Został również doceniony przez widzów międzynarodowego festiwalu kina niezależnego OffPlusCamera w Krakowie, na którym w kwietniu 2011 r. otrzymał Nagrodę Publiczności. Był prezentowany podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w Panoramie Filmu Polskiego) oraz na festiwalach Ińskie Lato Filmowe, Lubuskie Lato Filmowe, Filmowa Góra i Spot Film Festival.

W październiku film zostanie pokazany w Los Angeles podczas 12. Festiwalu Filmów Polskich.

Sobotni pokaz w Kinie Kultura rozpocznie się o 17.00 prezentacją nagrodzonych w Koszalinie filmów krótkometrażowych, projekcja "Heńka" rozpocznie się o godz. 19.30. (PAP)

jjj/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz