Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pokojowy Nobel dla Gore'a i Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu

0
Podziel się:

Tegoroczną pokojową Nagrodę
Nobla otrzymał były wiceprezydent USA Al Gore i oenzetowski
Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu - poinformował w piątek
Komitet Noblowski w Oslo.

bEUlccOd

Tegoroczną pokojową Nagrodę Nobla otrzymał były wiceprezydent USA Al Gore i oenzetowski Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu - poinformował w piątek Komitet Noblowski w Oslo.

W uzasadnieniu norweski Komitet podał, że tegoroczną nagrodę przyznano "za wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".

Nagrodą jest medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro). Wręczenie nagrody nastąpi 10 grudnia w Oslo.

bEUlccOf

Od 1901 roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano 161 osobom i organizacjom.

Obserwatorzy twierdzili wcześniej, że pięcioosobowy komitet miał poważne problemy z wyborem, czego dowodem miało być, że ostateczna decyzja jest podejmowana tak późno. W poprzednich latach zapadała we wcześniejszych terminach.

Zwycięstwo Gore'a przewidywał piątkowy "Financial Times". Londyński dziennik zwracał uwagę, że Amerykanin odwołał swój udział w czwartkowym spotkaniu w San Francisco i grudniowej konferencji w Delhi, zbiegającej się w czasie z ceremonią wręczenia nagród Nobla. Ponadto - zdaniem gazety - biuro byłego wiceprezydenta USA nie odpowiadało na telefony.

Wcześniej kandydatura Gore'a znalazła się w pierwszej trójce ewentualnych zwycięzców. Zakłady bukmacherskie obliczały jego szanse na 19:2.

bEUlccOl

Współlaureat tegorocznej nagrody - Międzyrządowy Zespół do Spraw Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) - to międzynarodowa organizacja naukowa, badająca stan wiedzy na temat zmian klimatu i sposób przekazywania tej wiedzy władzom różnych krajów i osobom lub instytucjom zainteresowanym tą tematyką.

Analizy IPCC stanowią podstawę do negocjacji międzynarodowych porozumień klimatycznych, m.in Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu i Protokołu z Kioto. (PAP)

bEUlccOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)