Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pół miliona gości spodziewanych na Europejskiej Nocy Naukowców

0
Podziel się:

250 miast w 33 krajach bierze udział w tegorocznej, szóstej edycji
Europejskiej Nocy Naukowców. Organizatorzy spodziewają się, że w różnorodnych wydarzeniach, które
mają zachęcić młodych ludzi do pracy badawczej, weźmie udział pół miliona uczestników.

250 miast w 33 krajach bierze udział w tegorocznej, szóstej edycji Europejskiej Nocy Naukowców. Organizatorzy spodziewają się, że w różnorodnych wydarzeniach, które mają zachęcić młodych ludzi do pracy badawczej, weźmie udział pół miliona uczestników.

"Europejska Noc Naukowców prezentuje pracę setek niezwykle zdolnych naukowców zaangażowanych w badania i innowacje w Europie. Wspieranie badań naukowych i zachęcanie młodych Europejczyków do kariery naukowej jest kluczem do przyszłej konkurencyjności UE w globalnym świecie oraz do zapewnienia zrównoważonego wzrostu gospodarczego i miejsc pracy, których Europa tak pilnie potrzebuje" - powiedziała unijna komisarz ds. edukacji i młodzieży Andrula Wasiliu.

Zdaniem komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn "Tego typu imprezy pokazują lepiej niż polityczne przemowy, że nauka jest ważna, że zmienia nasze codzienne życie i że jest przy tym dobrą zabawą". Dlatego KE wsparła tegoroczną Europejską Noc Naukowców kwotą 3,5 mln euro. Zaś rozwój karier naukowych badaczy w UE wspierany jest w ramach unijnego programu "Marie Curie", który w 2011 r. będzie dysponować budżetem w wysokości 772 milionów euro.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest bioróżnorodność. W Brukseli ukoronowaniem wieczoru będzie dyskoteka w wirtualnym ekosystemie. Ponadto na wystawie w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych w Brukseli będzie można się przekonać, czym różnią się ekosystemy Morza Północnego, rzek Afryki czy też przestrzeni miejskiej Brukseli. Uczestnicy będą także mogli obejrzeć satelitarne zdjęcia Ziemi, unaoczniające efekty zmian klimatycznych.

W sumie w całej Europie ponad 600 muzeów, kampusów uniwersyteckich i ośrodków badawczych otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Dostępna będzie skomplikowana aparatura, a badacze osobiście będą wprowadzać w fascynujący świat nauki. W laboratorium wysokich napięć Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie będzie można wywołać burzę. W rzymskim planetarium będzie można zbadać podstawy - naukowe i fikcyjne - leżące u podłoża teleportacji i niewidzialności. KE zapowiada, że miłośnicy "Gwiezdnych wojen" i "Harry'ego Pottera" mogą być zaskoczeni informacją, że sztuka bycia niewidzialnym to niekoniecznie czysta fantazja.

W całej Europie organizatorzy prześcigają się w pomysłach. Na tę noc londyńskie Muzeum Historii Naturalnej przygotowało specjalne "zakulisowe" trasy zwiedzania. Goście będą mogli dotknąć i użyć prawdziwych eksponatów oraz wziąć udział w doświadczeniach i dyskusjach z naukowcami na różne tematy, jak chociażby prace dochodzeniowe zespołu medycyny sądowej. W Hamburgu Orkiestra Symfoniczna im. Feliksa Mendelssohna zagra koncert, w którym "naturalne dźwięki i obrazy połączą się w jedyny w swoim rodzaju utwór muzyczny głoszący piękno różnorodności biologicznej". W madryckim Królewskim Ogrodzie Botanicznym bakterie żyjące w sadzawce zostaną użyte do wygenerowania energii elektrycznej i uruchomienia iPoda grającego "Muzykę na wodzie" Haendla.

Pierwszą Europejską Noc Naukowców zorganizowano w 2005 r. Od tej pory liczba państw biorących udział w tej inicjatywie podwoiła się (są to także państwa spoza UE), a liczba uczestniczących miast zwiększyła się dziesięciokrotnie. W ubiegłym roku w wydarzeniach Europejskiej Nocy Naukowców wzięło udział 450 000 osób.

Michał Kot (PAP)

kot/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)