Notowania

stocznia
30.03.2009 12:11

Pół tysiąca ludzi odchodzi ze szczecińskiej stoczni

To już siódma, największa jak do tej pory grupa zwalnianych stoczniowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jerzy Undro)

495 pracowników Stoczni Szczecińskiej Nowa odbiera w poniedziałek świadectwa pracy. To już siódma, największa jak do tej pory grupa zwalnianych stoczniowców - informuje rzeczniczka Stoczni Szczecińskiej Nowa Izabela Maruszczak.

_ - Zwalniani są pracownicy potrzebni do tej pory bezpośrednio przy produkcji statków. W stoczni kończona jest budowa trzech statków, jeden z nich w piątek zostanie już przekazany armatorowi _ - wyjaśniła Maruszczak.

Z liczącej cztery tysiące osób załogi zakładu zwolnionych zostało już łącznie 1167 osób. _ Część ze zwalnianych dziś pracowników twierdzi, że odchodzi z ulgą. Męczyło ich już życie w ciągłym zawieszeniu i niepewności. - Chcą jak najszybciej pożegnać się ze stocznią i zacząć nowy etap _ - mówi Izabela Maruszczak.

Odchodzący otrzymują odszkodowanie w wysokości od 20 tys. do 60 tys. złotych, w zależności od stażu pracy. Mogą przystąpić do programu szkoleń prowadzących do znalezienia nowej pracy.

_ - Udało nam się wynegocjować odroczenie zwolnienia 30 osób, które po zamieszaniu z Work Service wolały jeszcze teraz ze stoczni nie odchodzić _ - mówi przewodniczący zakładowej _ Solidarności 80 _ Jacek Kantor. Kolejna tura zwolnień planowana jest na 17 kwietnia. Jeszcze nie wiadomo, ilu pracowników zostanie zwolnionych.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Stoczniowcy chcą komisji śledczej ]( http://news.money.pl/artykul/stoczniowcy;chca;komisji;sledczej,206,0,412878.html )
* [ Rząd poręczy kredyt Stoczni Nowa ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;poreczy;kredyt;stoczni;nowa,30,0,40990.html )

_ - Teraz następne zwolnienia mają odbywać się co dwa tygodnie, tak że do końca maja ma nie być w stoczni pracowników. W związku z tym pojawia się kolejny problem, nad rozwiązaniem którego pracujemy - kto będzie pilnował majątku stoczni przed dewastacją? _ - powiedział Kantor. _ Według naszych szacunków syndyk może do stoczni wejść we wrześniu - obawiamy się, że do tej pory majątek może zostać rozkradziony _ - dodał.

W listopadzie Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jaką polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni.

Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące). 16 marca został ogłoszony otwarty, publiczny, nieograniczony przetarg na sprzedaż majątków stoczni szczecińskiej i gdyńskiej. Proces sprzedaży majątku zakładów ma się zakończyć 31 maja 2009 r.

Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: stocznia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz