Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy na Białorusi też dziś świętowali

0
Podziel się

W Grodnie upamiętnili 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożeniem kwiatów pod tablicą ku czci Tadeusza Kościuszki.

Polacy na Białorusi też dziś świętowali
(Pawel Kabanski/CC/Flickr)
bDztRAbp

Polacy w Grodnie na Białorusi upamiętnili we wtorek 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożeniem kwiatów pod tablicą ku czci Tadeusza Kościuszki i uroczystą akademią. W obchodach uczestniczyli dyplomaci z konsulatu RP w Grodnie.

_ Zawsze obchodzimy to święto, to jest obowiązkowe _ - mówi Renata Dziemiańczuk ze Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze w Mińsku. Po złożeniu kwiatów pod tablicą i pod pomnikiem Adama Mickiewicza, w bazylice katedralnej p.w. św. Franciszka Ksawerego odbyła się msza.

Następnie na uroczystej akademii wystąpiły dzieci z polskiej szkoły społecznej w Grodnie i zespół dziecięcy _ Kolorowe Nutki _, który śpiewał pieśni patriotyczne, piosenki o Polsce i pieśni religijne związane z beatyfikowanym 1 maja papieżem Janem Pawłem II. O znaczeniu Konstytucji 3 Maja mówił konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

bDztRAbr

Podobne uroczystości odbywają się w Grodnie co roku. _ Na występy zapraszamy szczególnie młodzież, by poznawała historię i uczyła się _ - podkreśliła Dziemiańczuk.

Kilka lat po uchwaleniu ustawy z 1791 roku właśnie w Grodnie rozegrały się wydarzenia, które przyniosły koniec Rzeczypospolitej. W 1793 roku odbył się tu sejm, który potwierdził drugi rozbiór Polski, dwa lata później - abdykacja króla Stanisława Augusta.

Czytaj w Money.pl

bDztRAbS
wiadomości
kraj
Źródło:
KOMENTARZE
(0)