Notowania

Polacy na Litwie. Tablice z nazwami ulic tylko na specjalnych słupach

Tablice z nazwami ulic na Litwie mają być przytwierdzone nie na ścianach domów prywatnych, a na specjalnych słupach stojących na ziemi państwowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Tablice z nazwami ulic na Litwie mają być przytwierdzone nie na ścianach domów prywatnych, a na specjalnych słupach stojących na ziemi państwowej - informuje we wtorek dziennik _ Vilniaus Diena _.

Takie wnioski przedstawiła rządowa grupa robocza, która przez dwa miesiące pracowała nad zmianą trybu oznakowania ulic w kraju. Zmieniony sposób oznakowania ulic ma rozwiązać problem obecności polskich tabliczek na Wileńszczyźnie.

Polacy mieszkający na Litwie domagają się, by napisy informacyjne w miejscowościach, w których stanowią oni zwartą społeczność, były dwujęzyczne. Władze Litwy nie chcą się na to zgodzić. Wbrew zakazom Polacy w rejonie wileńskim i solecznickim, gdzie stanowią większość, na swych prywatnych domach umieszczają tablice z nazwą ulicy w języku polskim.

Zdaniem dyrektora administracji samorządu rejonu wileńskiego Lucyny Kotłowskiej nowy tryb oznakowania ulic nie rozstrzygnie jednak zaistniałego problemu. _ Nadal nie wiadomo na przykład, co zrobić z tablicami polskimi, które już są umieszczone na domach prywatnych. Kto ma je zdjąć? _ - powiedziała PAP Kotłowska.

Od lat Kotłowska, jako dyrektor administracji, jest karana grzywnami przez Litewską Państwową Inspekcję Językową i sądy za obecność w rejonie polskich tablic. -_ Na budynkach administracyjnych w rejonie nie ma już tablic z polskimi nazwami ulic, zostały one usunięte, ale pozostają na domach prywatnych, bo bez pozwolenia właścicieli nikt nie ma prawa ich zdjąć _ - powiedziała Kotłowska.

Zgodnie z Europejską Kartą Samorządową, którą Litwa podpisała i ratyfikowała, mniejszości narodowe mają prawo do napisów informacyjnych w swoich językach tam, gdzie stanowią zwartą społeczność. Jest to jednak sprzeczne z litewską ustawą o języku państwowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Eurostat: Duży spadek Polski. Drugi w Unii Gorzej od nas wypadła tylko Wielka Brytania. Nadzwyczajny wzrost odnotowała za to Litwa - aż 18,6 proc.
"Sytuacja Polaków na Litwie się pogarsza" Szef MSZ: _ Podział na okręgi wyborcze jest bardzo niekorzystny dla polskiej społeczności _.
Nieoczekiwane słowa prezydent Litwy o Polsce Źródłem nieporozumień między Litwą a Polską są przede wszystkim niezaspokojone ambicje polityków.
Tagi: stosunki polsko-litewskie, litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz