Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja w Chinach. Pięciu aresztowanych po ataku na placu Tiananmen

0
Podziel się:

W poniedziałek na pekiński plac Tiananmen wjechał samochód typu SUV, który eksplodował przed portretem Mao Zedonga.

Policja w Chinach. Pięciu aresztowanych po ataku na placu Tiananmen
(PAP/EPA)

Chińska policja zatrzymała pięciu podejrzanych w związku z poniedziałkowym incydentem na placu Tiananmen w Pekinie, kiedy to w zgromadzonych tam ludzi wjechał samochód. Policja traktuje to zdarzenie jako atak terrorystyczny - poinformowała w środę pekińska policja.

_ Aresztowań dokonano 10 godzin po wydarzeniu, które jest od tej pory traktowane jako atak terrorystyczny _ - podawała wcześniej państwowa telewizja CCTV.

W poniedziałek na pekiński plac Tiananmen wjechał samochód typu SUV, który eksplodował przed portretem Mao Zedonga. Zginęło pięć osób, w tym trzy znajdujące się w samochodzie i należące do tej samej rodziny, oraz dwoje turystów, Filipinka i Chińczyk. Prawie 40 osób odniosło obrażenia.

Zidentyfikowano troje sprawców ataku, wśród których była co najmniej jedna kobieta - poinformowała policja.

Troje domniemanych napastników oraz pięć aresztowanych osób noszą nazwiska wskazujące, że należą do muzułmańskiej mniejszości Ujgurów mieszkających w Sinkiangu, regionie autonomicznym na północnym zachodzie Chin.

Według policji w samochodzie znaleziono noże, żelazne pręty, paliwo i flagę z religijnymi hasłami.

W Sinkiangu od lat panują napięte stosunki między muzułmańskimi Ujgurami, posługujących się językiem z tureckiej grupy językowej, a chińską ludnością napływową. Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze chińskie, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

Mniejszość ujgurską w Sinkiangu szacuje się na ponad 8 mln osób. Region ten ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m287152.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/katastrofa;na;placu;tiananmen;sa;zabici;i;ranni,151,0,1410199.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Samochód staranował turystów. Są zabici
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m282711.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/chinskie-wladze-zawstydzaja-polski-rzad,218,0,1381338.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chińskie władze zawstydzają polski rząd
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m103423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/proba;zbiorowego;samobojstwa;w;chinach;polkneli;pestycydy,135,0,1363335.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Razem połknęli pestycydy. To był protest?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m75179.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/w-pekinie-przez-cztery-dni-w-tygodniu-lepiej-nie-oddychac,255,0,1359103.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W tym mieście lepiej teraz nie oddychać
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)