Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
14.05.2010 15:55

Policja zatrzymała kibiców piłkarskich za antysemicki incydent

# dochodzi m.in. informacja o kolejnych zatrzymaniach

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi m.in. informacja o kolejnych zatrzymaniach

#

14.05. Rzeszów (PAP) - Policjanci z Rzeszowa zatrzymali w piątek kolejne trzy osoby, które są odpowiedzialne za rozwinięcie na stadionie piłkarskim transparentu z antysemickimi hasłami. Dwóm wcześniej zatrzymanym postawiono już zarzuty; grozi im pięć lat pozbawienia wolności.

Jak powiedział PAP rzecznik podkarpackiej policji podkom. Paweł Międlar, trzej zatrzymani w piątek mężczyźni to 26-latkowie; wkrótce będą doprowadzeni do prokuratury.

Do incydentu doszło w sobotę 8 maja, podczas meczu piłkarskiego między Resovią Rzeszów a Stalą Rzeszów, kibice drużyny Resovii rozpostarli na stadionie transparent z napisem "Śmierć garbatym nosom" i wielki rysunek przedstawiający karykaturą Żyda w niebiesko-białej jarmułce (w takich barwach występowali piłkarze przeciwnej drużyny).

W czwartek policja zatrzymała dwóch 18-latków, zostali ustaleni dzięki monitoringowi zainstalowanemu na stadionie; w piątek usłyszeli zarzuty.

"Postawiliśmy im zarzut publicznego nawoływania do przestępstwa na tle narodowościowym; grozi im za to do pięciu lat pozbawienia wolności. Obydwaj zostali objęci dozorem policyjnym" - powiedziała w piątek PAP szefowa Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów Ewa Lotczyk.

Jak tłumaczył PAP Międlar, policja nie interweniowała podczas meczu, gdyż nie było jej na stadionie. Mecz zabezpieczała firma ochroniarska.

Prokuratura badała też kwestię transparentu z napisem "Nadciąga aryjska świta", który kibice rozpostarli podczas przemarszu przez miasto. "Policjanci udokumentowali ten fakt i nakazali zwinąć hasło. Przesłaliśmy zdjęcia do prokuratury, która stwierdziła, że nie doszło w tym przypadku do przestępstwa" - dodał Międlar.(PAP)

huk/ abr/ jbr/

Tagi: policja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz