Notowania

Kirgistan
22.07.2010 14:43

Policyjna misja ma pomóc Kirgistanowi

OBWE chce wysłać grupę 52 nieuzbrojonych obserwatorów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stała Rada Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie dała zielone światło dla bezzwłocznego wysłania na południe Kirgistanu grupy 52 obserwatorów policyjnych - podała organizacja w komunikacie.

Jak wynika z komunikatu, grupa ta będzie _ pomagała Kirgistanowi w zmniejszaniu napięć etnicznych i we wzmacnianiu zdolności jednostek policyjnych _ tego kraju.

Ich misja będzie polegała na _ monitorowaniu i doradzaniu siłom policyjnym w Kirgistanie, przede wszystkim na południu kraju _. Doradcy nie będą jednak uzbrojeni i nie będą mieli uprawnień policyjnych.

Przewiduje się, że policjanci w Kirgistanie będą przebywać przez cztery miesiące, jednak jeśli władze Kirgistanu i Stała Rada OBWE uznają to za konieczne, ich misja zostanie przedłużona. Każdy z krajów członkowskich może zgłaszać kandydatów.

W połowie lipca dyrektor Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE Herbert Salber ogłosił w Kazachstanie porozumienie między tą organizacją i rządem kirgiskim w sprawie wysłania policjantów.

W czerwcu, w ciągu kilku dni w zamieszkach na tle etnicznym pomiędzy Kirgizami a przedstawicielami mniejszości uzbeckiej zginęło na południu Kirgistanu około 300 ludzi. W uzbeckich dzielnicach Oszu i Dżalalabadu część domów mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej zostało spalonych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Brat obalonego prezydenta Kirgistanu zatrzymany ]( http://news.money.pl/artykul/brat;obalonego;prezydenta;kirgistanu;zatrzymany,90,0,647002.html )
* [ ONZ: Kirgizowie mogli torturować Uzbeków ]( http://news.money.pl/artykul/onz;kirgizowie;mogli;torturowac;uzbekow,156,0,645788.html )
Tagi: Kirgistan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz