Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Politechniki zdetornizowały uniwersytety

0
Podziel się

Po raz pierwszy od lat politechniki okazały się popularniejsze od
uniwersytetów.

Politechniki zdetornizowały uniwersytety
(soundfromwayout/CC/Flickr)
bDmOVzFh

Po raz pierwszy od lat politechniki okazały się popularniejsze od uniwersytetów - wynika z podsumowania rekrutacji na studia w roku akademickim 2010/2011, przygotowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na każde wolne miejsce na politechnikach przypadło średnio 3,9 kandydatów, w uniwersytetach - 3,5. W sumie na uczelnie wyższe przyjęto ponad 593 tys. studentów - informuje resort na swojej stronie internetowej.

_ - Maturzyści naprawdę polubili kierunki techniczne. To efekt naszej szerokiej promocji studiów kluczowych dla rozwoju naszej gospodarki _ - ocenia minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

bDmOVzFj

[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t84792.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/studenci;wracaja;na;uczelnie;ostatni;taki;rok;akademicki,125,0,684925.html) Studenci wracają na uczelnie. Ostatni taki rok akademicki

Listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierają trzy politechniki: Warszawska (8,6 kandydatów na miejsce), Gdańska (7,4) i Łódzka (6,3). Za nimi jest Uniwersytet Warszawski (6,2). Pierwszą piątkę zamyka Politechnika Poznańska (6,1).

_ - Duże znaczenie miało ogromne zaangażowanie samych uczelni w poprawę jakości kształcenia, nieustanne wzbogacanie oferty dydaktycznej oraz tworzenie nowoczesnych programów studiów. Pomógł także rządowy program tzw. kierunków zamawianych, w którym od 2008 roku dofinansowujemy studia techniczne strategiczne dla polskiej gospodarki, ich studenci uzyskują nawet 1000 zł stypendium miesięcznie _ - uważa minister Kudrycka.

bDmOVzFp

Jej zdaniem, można dziś mówić już nie tylko o systematycznym rozwoju kierunków technicznych, ale także o istotnej poprawie struktury kształcenia w Polsce.

Pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych kierunków zajęło zarządzanie. O przyjęcie na ten kierunek studiów starało się blisko 38 tys. osób.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęło budownictwo. Na studia dzienne na tym kierunku chciało się dostać w 2010 roku prawie 31 tys. osób. Trzecia pod względem popularności wśród kandydatów okazała się pedagogika (nieco ponad 30 tys. starających się o indeks).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t110811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiecej;pieniedzy;dla;silniejszych;rusza;reforma;nauki,163,0,684451.html) Więcej pieniędzy dla silniejszych. Rusza reforma nauki

bDmOVzFq

Budownictwo okazało się zarazem najchętniej wybieranym kierunkiem z listy kierunków zamawianych.

Drugie miejsce na tej liście zapewniła sobie informatyka (5. w ogólnym rankingu najchętniej wybieranych kierunków), a trzecie - inżynieria środowiska (8. w ogólnym rankingu).

W sumie w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów znalazło się siedem z listy kierunków zamawianych.

bDmOVzFr
bDmOVzFK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)