Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Politycy: Europejskie Centrum Bajki przyciągnie turystów

0
Podziel się

Prezydent Lech Kaczyński, ambasador Norwegii Enok Nygaard, minister rozwoju
regionalnego Elżbieta Bieńkowska i wójt Pacanowa Wiesław Skop są zgodni, że Europejskie Centrum
Bajki przyciągnie do Pacanowa (Świętokrzyskie) dzieci i dorosłych z całej Polski.

bEhbUtwB

Prezydent Lech Kaczyński, ambasador Norwegii Enok Nygaard, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i wójt Pacanowa Wiesław Skop są zgodni, że Europejskie Centrum Bajki przyciągnie do Pacanowa (Świętokrzyskie) dzieci i dorosłych z całej Polski.

W czwartek w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka odbyła się konferencja podsumowująca budowę nowoczesnego centrum kultury dla dzieci. Doradca prezydenta Andrzej Klarkowski odczytał list Marii i Lecha Kaczyńskich do uczestników uroczystości.

"Otwarty tydzień temu dziecięcy pałac czyni z państwa miejscowości siedzibę niezwykłej, uczącej przez zabawę, instytucji kultury o europejskim znaczeniu. Łącząc funkcje wychowawcze, rozrywkowe i turystyczne, centrum służyć będzie także promocji Pacanowa i całego regionu przyciągając nie tylko dzieci, ale i dorosłych, czujących nostalgię do bajek z czasów dzieciństwa i chcących pokazać swoim pociechom ten zaczarowany, niezwykły świat" - napisali prezydent i jego małżonka.

bEhbUtwD

Szczególne wyrazy uznania autorzy listu skierowali do architektów, których artystyczna wizja nadała temu miejscu iście bajkowy charakter. Prezydencka para przekazała dla centrum prezent: książki z bajkami oraz film "O dwóch takich, co ukradli księżyc" z autografami odtwórców głównych ról, Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

"Bajki reprezentują kulturalne, moralne i emocjonalne wartości zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Bajki promują tradycje, pomagają rozwijać odwagę, fantazję, kreatywność, jak również umiejętność rozwiązywania problemów. Wielofunkcyjne udogodnienia tego centrum będą służyły kulturalnym i edukacyjnym celom nie tylko lokalnej społeczności, ale także dzieciom z całej Polski" - powiedział ambasador Norwegii Enok Nygaard.

Ambasador podkreślił, że jest dumny z roli Norwegii w przedsięwzięciu. Powiedział, że duże wsparcie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Grantów Norweskich dla projektów kulturalnego dziedzictwa w Polsce jest wkładem w ekonomiczny i społeczny rozwój Europy. Polska jest największym beneficjentem tych grantów - otrzymała ponad 520 mln euro w latach 2004-2009.

"Wszystkie dzieci w Polsce, nie tylko w moim wieku, jak zaczynają czytać +Koziołka Matołka+, to pierwsza rzecz, o którą pytają, to: +Gdzie jest Pacanów+. Ja też to sprawdzałam wiele lat temu na mapie i nigdy tutaj nie byłam. I nagle pojawiło się takie miejsce, które, mam nadzieję, będzie przyciągać ogromne liczby wycieczek szkolnych i rodzinnych, ale będzie też miejscem edukacji" - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

bEhbUtwJ

Pogratulowała ambasadorowi "dobrej norweskiej ręki" do wyboru projektów. Powiedziała, że wszystkie projekty finansowane z Instrumentu Norweskiego, jakie widziała, były wyjątkowe; wyróżniają się architekturą i pomysłem, nanoszą nową jakość na mapę turystyczną kraju.

W przesłanym do Pacanowa liście minister kultury Bogdan Zdrojewski zauważył, że Europejskie Centrum Bajki jest przedsięwzięciem unikalnym w skali kraju, a jednocześnie instytucją kultury o europejskim znaczeniu.

"Szczególna funkcja ośrodka wynika z wyjątkowo udanego połączenia nowoczesnej wielofunkcyjnej infrastruktury przystosowanej do potrzeb najmłodszych, z nietypowym wystrojem i charakterem organizowanych w tym miejscu wydarzeń" - napisał Zdrojewski.

"Już obserwujemy wpływ tego projektu na nowe przedsięwzięcia indywidualnych mieszkańców, firm, instytucji. Wierzę głęboko, że otwarcie Europejskiego Centrum Bajki i spodziewany napływ rzeszy turystów będzie rozwój Pacanowa i najbliższej okolicy stymulował" - uważa wójt gminy Pacanów Wiesław Skop.

bEhbUtwK

Według dyrektora centrum, Magdaleny Janiak-Jaskółowskiej, już na kilka dni przed otwarciem pracownicy odbierali po kilkanaście telefonów rezerwujących wycieczki do Pacanowa.

Budowa nowoczesnej siedziby centrum była współfinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Pacanów.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka jest samorządową instytucją kultury, powołaną w 2005 roku przez gminę Pacanów i samorząd województwa świętokrzyskiego w celu realizacji idei przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek. Autorem pomysłu był minister kultury w latach 2002-2005 Waldemar Dąbrowski. Wizytówką Pacanowa ma być - czynny od 24 lutego - dziecięcy dom kultury - nowoczesny ośrodek o znaczeniu międzynarodowym, którego zadaniem jest uczyć bawiąc. (PAP)

agn/ hes/ jra/

bEhbUtxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)