Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy PO rozpoczęli w regionach spotkania w ramach "Planu dla Polski"

0
Podziel się:

Bezpieczeństwo socjalne rodzin, miejsca w żłobkach i przedszkolach,
inwestycje - m.in. takie tematy będą poruszane podczas spotkań polityków PO z wyborcami w całym
kraju. W poniedziałek rozpoczęła się akcja Platformy "Plan dla Polski".

Bezpieczeństwo socjalne rodzin, miejsca w żłobkach i przedszkolach, inwestycje - m.in. takie tematy będą poruszane podczas spotkań polityków PO z wyborcami w całym kraju. W poniedziałek rozpoczęła się akcja Platformy "Plan dla Polski".

Sobotnie posiedzenie Rady Krajowej PO zapoczątkowało akcję spotkań parlamentarzystów Platformy z obywatelami. Częściej niż do tej pory po Polsce ma też jeździć premier Donald Tusk.

W ramach prezentacji "Planu dla Polski" do 17 grudnia śląscy parlamentarzyści PO zamierzają odwiedzić wszystkie 167 gmin w regionie. W miastach, których jest w woj. śląskim ponad 70, chcą organizować spotkania także w poszczególnych dzielnicach. W sumie zaplanowano ok. 200 takich spotkań. Oprócz posłów i senatorów wezmą w nich udział także samorządowcy.

W poniedziałek lider śląskiej PO, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, oraz marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz podsumowali ostatnie pięć lat rządów Platformy. Obaj podkreślali, że ten okres przyniósł ogromne zmiany w wielu dziedzinach życia w Polsce, m.in. w szeroko rozumianej infrastrukturze - od dróg, poprzez infrastrukturę sportową, po obiekty służące kulturze i edukacji.

Z kolei przewodniczący PO w Podlaskiem Damian Raczkowski zapowiedział w poniedziałek, że na spotkania w regionie, w których udział będzie brała m.in. minister nauki Barbara Kudrycka, zapraszani będą też m.in. miejscowi samorządowcy, sołtysi czy przedstawiciele organizacji pozarządowych. On sam spodziewa się głównie pytań o infrastrukturę w regionie i zainteresowanie tym, ile pieniędzy z UE może trafić do kasy woj. podlaskiego i na co mogłyby być przeznaczone. Spotkania takie w Podlaskiem mają się odbyć w ok.40-50 miejscowościach.

Na Lubelszczyźnie spotkania posłów PO z mieszkańcami rozpoczną się 26 listopada i potrwają do 17 grudnia. Politycy będą dyskutować m.in. o propozycjach wsparcia małych średnich przedsiębiorstw, polityce prorodzinnej - w tym o wydłużeniu urlopów rodzicielskich i budowie żłobków. W konsultacjach tych ma wziąć udział także minister sportu Joanna Mucha, która spotka się z mieszkańcami Lublina oraz powiatów ryckiego i świdnickiego.

W województwie świętokrzyskim pięciu parlamentarzystów podzieliło między siebie powiaty regionu, aby kampania informacyjna PO przebiegała szybko i sprawnie. Jak podkreślili, bardzo duże znaczenie dla regionu ma przeznaczenie przez obecny rząd łącznie blisko 700-800 mld zł na kontynuowanie inwestycji. Jest to ważne m.in. dlatego, że jedną z takich inwestycji jest budowa trasy S7, przebiegającej przez nasz region" - zaznaczył podczas konferencji poseł Artur Gierada.

Ponad 60 spotkań planuje odbyć PO na Podkarpaciu. "Chcemy pokazać sukcesy i wytłumaczyć się z tego, co nie wyszło, bo plan nie został w 100 proc. zrealizowany. Chcemy również przedstawić co zrobimy w najbliższych latach" - powiedział w poniedziałek szef podkarpackiej Platformy Zbigniew Rynasiewicz. Posłowie PO, którzy wzięli udział w konferencji, wśród sukcesów rządu wymienili m.in. wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich, plan budowy żłobków oraz program in vitro. Ich zdaniem, najważniejszym zadaniem rządu jest tworzenie miejsc pracy.

Na Podkarpaciu - ich zdaniem - należy m.in. utworzyć na Uniwersytecie Rzeszowskim wydział lekarski oraz wydłużyć czas funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. W regionie działają dwie takie strefy w Mielcu i Tarnobrzegu. Zgodnie z obecnymi zapisami SSE mogą działać tylko do roku 2020.

W Gorzowie na konferencji prasowej związanej z kampanią informacyjną PO posłanka Krystyna Sibińska i poseł Witold Pahl zapowiedzieli, że do końca roku odbędzie się wiele spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami północnej części Lubuskiego, w których weźmie udział czwórka parlamentarzystów PO z tego terenu. "Będziemy tam, gdzie obywatele będą oczekiwać możliwości spotkania z nami. Spodziewamy się trudnych pytań, ale od tego jesteśmy, żeby wysłuchać tego co złe i spróbować zrobić to co dobre" - powiedział Pahl.

Sibińska, mówiąc o działaniach PO związanych z rynkiem pracy i rozwojem gospodarki, wymieniła deregulację zawodów, zmiany w płatnościach VAT, poręczenia na poczet VAT oraz kwestię szybszej rejestracji firm. Dodała, że rząd planuje duże inwestycje w gospodarkę, w tym w energetykę, przemysł zbrojeniowy czy infrastrukturę drogową i kolejową. Dodała, że będą także pieniądze na inwestycje w kulturze.

W Łodzi konferencję poświęconą kampanii zorganizowało pięcioro posłów: szef PO w Łódzkiem Andrzej Biernat, wicemarszałek Sejmu, b. wiceminister infrastruktury Cezary Grabarczyk, b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Iwona Śledzińska-Katarasińska. Biernat zapowiedział, że przez najbliższe trzy-cztery tygodnie on i jego partyjni koledzy będą się starali odwiedzić wszystkie gminy w regionie. Śledzińska-Katarasińska zapewniała, że podczas swoich spotkań będzie poruszała nie tylko sprawy związane z polityką i gospodarką, ale również z kulturą. Zdaniem Kwiatkowskiego największe zainteresowanie będzie jednak dot. kwestii związanych z codziennym życiem obywateli.

O Planie dla Polski, o tym co PO chce zrobić dla rodziny, pracy i inwestycji chcą rozmawiać też posłowie w Kujawsko-Pomorskiem. "Chodzi też o pewne podsumowanie pięciu lat w naszym województwie i dyskusję o tym, czego mieszkańcy regionu oczekują od PO. Prosiłem posłów i senatorów, aby na te spotkania zapraszać również radnych sejmiku (...) Spodziewam się, że na tych spotkaniach zobaczymy też członków rządu" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Bydgoszczy szef PO w regionie kujawsko-pomorskim Tomasz Lenz.

Zaznaczył też, że posłowie i senatorowie są zobowiązani przekazywać do Biura Krajowego PO informacje o miejscach i terminach spotkań, a także sprawozdania z ich przebiegu.

W Opolu założenia akcji "Plan dla Polski" przedstawiali w poniedziałek przewodniczący PO w regionie poseł Leszek Korzeniowski, posłowie Andrzej Buła i Rajmund Miller oraz senator prof. Piotr Wach. Korzeniowski poinformował, że każdy z parlamentarzystów opolskich od przyszłego tygodnia do świąt Bożego Narodzenia odbędzie ok. 8-10 spotkań z wyborcami, podczas których ma opowiedzieć, co się Platformie udało przez pięć lat rządów, a co nie.

Zdaniem Wacha spotkania te z pewnością będą okazją do konfrontacji z osobami, które nie chcą przyjąć do wiadomości osiągnięć rządów Donalda Tuska. Senator PO przyznał, że konsultacje w ramach "Planu dla Polski" to też odpowiedź na zarzuty dotyczące bierności PO.

Wśród sukcesów minionych 5 lat rozpatrywanych przez regionalny pryzmat wymienili m.in. zablokowanie ustawy metropolitarnej, niekorzystnej z punktu widzenia Opolszczyzny oraz realizację takich inwestycji jak budowa tamy w Nysie czy wałów przeciwpowodziowych w Lewinie Brzeskim, a także wiele "Orlików" i inwestycji w ramach tzw. "schetynówek". (PAP)

wni/ rau/ mab/ duk/ and/ mmd/ rof/ ren/ huk/ kat/mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)