Notowania

polska
07.05.2010 12:26

Politycy: Słowa Miedwiediewa o Katyniu to nie przełom

Posłowie PO i PiS są zgodni w ocenie wypowiedzi prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wywiad prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa dla dziennika _ Izwiestija _ na temat Katynia jest elementem rozprawy ze stalinizmem, skierowanym nie do Polaków, ale do rosyjskiej elity politycznej - powiedział europoseł PiSPaweł Kowal. *Podobnie uważaAndrzej Halickiz PO.*

Miedwiediew powiedział w wywiadzie, że Katyń to przykład fałszowania historii. _ - Ten wywiad jest elementem rozprawy ze stalinizmem. Nie jest skierowany do polskiej strony, tylko do rosyjskiej elity politycznej _ - powiedział Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.

Jego zdaniem, słowa Miedwiediewa nie świadczą o - zapowiadanym wielokrotnie - przełomie. _ - Mówienie w tym przypadku o przełomie, albo sugerowanie Polakom, że to jest tekst skierowany do nich, jest w moim przekonaniu wprowadzeniem w błąd _ - ocenił Kowal.

Według niego, rozliczanie z historią jest pewnym procesem, który w Rosji od czasu do czasu następuje. _ - My powinniśmy skorzystać z tego procesu. Jeśli możemy się przyczynić do zmiany w Rosji, to powinniśmy to zrobić. Przyjmijmy to jako pozytywną wiadomość, ale z drugiej strony nie ogłaszajmy przełomu tam, gdzie go nie ma _ - mówił europoseł.

Według Kowala, słowa prezydenta Miedwiediewa przypominają rozliczenia z historią jakich dokonywał Nikita Chruszczow, a później Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn. Jego zdaniem, rozliczenia z historią podejmowane przez rosyjskich polityków są konsekwencją napięć pomiędzy dwoma kluczowymi postaciami w Rosji. _ - Kiedyś między Gorbaczowem, a Jelcynem, a dzisiaj pomiędzy Miedwiediewem a Putinem _ - ocenił Kowal.

_ - Co kilkanaście lat jest tak, że Rosja wpada w kłopoty. Tym razem mają one związek ze spadkiem pozyskiwania środków ze sprzedaży energii. W tym momencie następuje proces odrodzenia, poszukiwania akceptacji na Zachodzie, umocnienia państwa rosyjskiego i zawsze główną materią tego jest rozliczanie ze stalinizmem _ - podkreślił.

27 maja w Warszawie odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i rosyjskiej Dumy Państwowej.

W podobnym tonie wywiad rosyjskiego polityka ocenia szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (PO).

_ - To są słowa adresowane do rosyjskiej opinii publicznej _ - komentował Halicki. W jego ocenie, Rosjanie _ bardzo szybko zdobywają wiedzę, której nie mieli _. - _ Nie spodziewali się, że tak wyglądają fakty historyczne, przez całe dekady mieli zupełnie inną wykładnię, inną wiedzę w podręcznikach historii _ - podkreślił Halicki.

Jak zaznaczył, Rosjanie ciągle są przekonani, że włączyli się do II wojny światowej w 1941 roku. _ - To dla wielu jest szok, wiele osób swoja karierę, życiowy rozwój wiąże z zupełnie innymi informacjami i muszą je zweryfikować _ - dodał.

Według Halickiego Rosjanie _ muszą zrozumieć, że to, iż Polacy upominali się o prawdę jest uzasadnione i tylko na prawdzie można budować wzajemne zaufanie _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Komorowski spotka się z Miedwiediewem ]( http://news.money.pl/artykul/komorowski;spotka;sie;z;miedwiediewem,160,0,616096.html )
* [ Będzie przełom w sprawie Katynia? ]( http://news.money.pl/artykul/bedzie;przelom;w;sprawie;katynia,176,0,615600.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: polska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz