Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Położono kamień węgielny pod budowę nowej siedziby NATO

0
Podziel się:

W Brukseli położono w czwartek kamień węgielny pod budowę nowej Kwatery
Głównej NATO. Będzie ona kosztowała 680 mln euro i ma być oddana do użytku w 2015 roku. Podniosły
się głosy krytyki, że nie powinna być budowana w obecnych trudnych czasach.

W Brukseli położono w czwartek kamień węgielny pod budowę nowej Kwatery Głównej NATO. Będzie ona kosztowała 680 mln euro i ma być oddana do użytku w 2015 roku. Podniosły się głosy krytyki, że nie powinna być budowana w obecnych trudnych czasach.

Będzie to nowy dom dla nowego NATO - zdolnego zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami takimi jak terroryzm, piractwo i przestępstwa w cyberprzestrzeni - powiedział sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen na ceremonii.

Falisty projekt kompleksu przedstawia osiem skrzydeł zbiegających się w przestronnym, pokrytym szkłem holu. Skrzydła mają symbolizować zbierających się członków sojuszu, a ściany ze szkła - przejrzystość NATO.

Nowa siedziba NATO ma pomieścić 4,5 tys. dyplomatów, urzędników i wojskowych. Będą się w niej znajdowały biura o łącznej powierzchni 20 tysięcy m kw., sale konferencyjne, restauracje, centrum prasowe, basen, parkingi, a nawet plac zabaw dla dzieci.

Budowla bez wyposażenia ma kosztować 480 mln euro, a całość 680 mln euro.

Siedziba NATO, które powstało w 1949 roku podczas zimnej wojny, ulokowała się najpierw w Londynie, a w 1951 roku została przeniesiona do Paryża. W 1967 roku, gdy prezydent Charles de Gaulle podjął decyzję o wycofaniu Francji ze struktur militarnych NATO, przeniesiono ją do Brukseli. W samej Brukseli mieści się od tamtej pory siedziba polityczna sojuszu, główne dowództwo wojskowe osadzone zostało w mieście Mons, na południe od belgijskiej stolicy.

Od momentu przeniesienia się do Brukseli sojusz znacznie powiększył się - z 15 członków do 28 obecnie.

Krytycy uważają jednak, że długo oczekiwany projekt jest realizowany w niedobrym czasie z uwagi na ostre cięcia w wydatkach na obronę i gdy sojusz pogrążył się w kosztownej wojnie w Afganistanie.

USA chce, aby NATO wyposażone było w siły zdolne do rozszerzenia misji, lecz rządy europejskie pozostają ostrożne wobec tej koncepcji i uważają, że sojusz nie powinien przekształcić się w globalnego policjanta w czasach ekonomicznych wyrzeczeń i ostrych cięć budżetowych. (PAP)

jo/ ro/

7911835

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)