Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy artyści w projekcie "Art Unlimited - Sztuka bez granic"

0
Podziel się:

Andrzej Pągowski, Michał Rusinek, Joanna Sarapata, Paweł "Nowik" Nowicki i
Juliusz Machulski - między innymi ci artyści wezmą udział w kampanii "Art Unlimited".
Przygotowują oni kolekcje, związane z grafiką, malarstwem, literaturą i designem.

Andrzej Pągowski, Michał Rusinek, Joanna Sarapata, Paweł "Nowik" Nowicki i Juliusz Machulski - między innymi ci artyści wezmą udział w kampanii " Art Unlimited - Sztuka bez granic ". Przygotowują oni kolekcje, związane z grafiką, malarstwem, literaturą i designem.

Artystami, biorącymi udział w programie są m.in. reżyser Juliusz Machulski, malarka Joanna Sarapata, plakacista Andrzej Pągowski i Fundacja Wisławy Szymborskiej, reprezentowana przez Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza poetki. Celem kampanii "Art Unlimited - Sztuka bez granic" jest przybliżenie szerokiemu odbiorcy współczesnej polskiej sztuki.

Specjalną kolekcję reprodukcji swoich najsłynniejszych plakatów przygotował Andrzej Pągowski. Wśród prac znalazły się m.in. plakaty do filmu "Miś", musicalu "Hair" i kampanii "Papierosy".

"Pierwsza selekcja to plakaty, które przez lata żyły własnym życiem, stały się znane i popularne. Zdobyły nagrody czy otrzymały miano kultowych, jak plakat do filmu +Miś+ czy +Papierosy+. Chciałbym, żeby odbiorcy przypomnieli sobie, że plakat to część naszej kultury a także najtańsza i najprostsza forma dekoracji ścian w mieszkaniu" - zapowiedział Pągowski. W kolekcji ukażą się kubki, torby i kalendarze a także papier toaletowy z nadrukowanym plakatem "Papierosy" i specjalną dedykacją od artysty.

Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla, przygotował serię wyklejanek poetki. "Plastyczna strona twórczości Wisławy Szymborskiej jest mniej znana. Zaczęła tworzyć wyklejanki z początkiem lat 70., gdy - jak mówiła - bardzo ciężko było dostać ładne kartki. Szybko wyrobiła swój własny, niepowtarzalny styl, w którym widać fascynacje surrealizmem, w stylu Rene Magritte'a, jak i twórczością Latającego Cyrku Monty Pythona, a ściślej Terry'ego Gilliama" - powiedział w rozmowie z PAP Rusinek.

"Co roku, późną jesienią, kupowała wielokolorowe kartoniki i specjalny klej, wyjmowała bogate zbiory wycinków z prasy i przedwojennych katalogów i tworzyła około stu wyklejanek. Potem wysyłała je przyjaciołom i znajomym z życzeniami noworocznymi. Szymborska ukrywała swoje zdolności plastyczne - ilustrowała nawet kilka książek; jedynie na jednej jest podpisana z imienia i nazwiska, na innej podpisana jest tylko inicjałami" - dodał.

Wśród prac polskiej noblistki znalazły się także "Lepieje", zabawne wierszyki i powiedzenia w rodzaju: "Lepiej złamać obie nogi niż miejscowe zjeść pierogi", które to hasło znajdzie się na talerzach, wykonanych w ramach kolekcji. "Gospodyni, która zdecyduje się podać danie na takich talerzach wykaże się dużym poczuciem humoru" - ocenił Rusinek.

Kolekcja oryginalnych wycinanek poetki, nazywanych przez nią "Lepiejami", wystawiana była ostatnio w Rzymie, a w najbliższym czasie oglądać ją będzie można także w Madrycie i Norymberdze. Otwarcie kolekcji reprodukcji, z udziałem Michała Rusinka, odbędzie się 28 października w warszawskim salonie Empik Junior.

Do udziału w projekcie Empiku zaproszeni zostali także młodzi polscy artyści, m.in. graficy Paweł "Nowik" Nowicki, Edgar Bąk i Michał Miszkurka. W swojej pracy Nowicki przetwarza graficznie godło narodowe, a także, na potrzeby serii "Miasta - Regionalia", najsłynniejsze symbole polskich miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Szczecina, Katowic i Lublina.

"Ulica mówi" to projekt Michała Miszkurka, skupiający się na graficznym przedstawieniu popularnych cytatów i internetowych memów. Podobny temat podejmuje seria "Seksmisja", przygotowana przez Edgara Bąka we współpracy z reżyserem słynnego filmu, Juliuszem Machulskim. Projekt przypomina najpopularniejsze cytaty z filmu.

"Moim zdaniem tworzenie takich kolekcji może pozytywnie wpłynąć na rozwój świadomości odbiorców polskiej sztuki współczesnej czy też polskiego projektowania graficznego" - ocenił "Nowik" Nowicki. (PAP)

pj/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)