Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy eurodeputowani do KE ws. pomocy ofiarom terroryzmu

0
Podziel się:

O dokonanie przeglądu i ocenę skuteczności
dotychczasowych działań na rzecz pomocy dla ofiar terroryzmu i ich
rodzin oraz stopnia ich wdrożenia przez państwa członkowskie Unii
Europejskiej zwrócili się do Komisji Europejskiej eurodeputowani
Genowefa Grabowska i Dariusz Rosati.

O dokonanie przeglądu i ocenę skuteczności dotychczasowych działań na rzecz pomocy dla ofiar terroryzmu i ich rodzin oraz stopnia ich wdrożenia przez państwa członkowskie Unii Europejskiej zwrócili się do Komisji Europejskiej eurodeputowani Genowefa Grabowska i Dariusz Rosati.

Interpelację wystosowali w związku z tragiczną śmiercią Polaka, porwanego, a później zamordowanego przez talibów w Pakistanie.

W przesłanym we wtorek PAP piśmie eurodeputowani przypominają, że w ramach programu ramowego "Bezpieczeństwo i ochrona wolności", programów szczegółowych: "Zapobieganie aktom terrorystycznym, gotowość i zarządzanie skutkami" i "Zapobieganie i zwalczanie przestępczości", a także - projektów pilotażowych: "Ofiary aktów terrorystycznych" i "Zwalczanie terroryzmu", Unia próbuje włączyć się aktywnie w walkę z terroryzmem oraz zapewnić pomoc jego ofiarom.

Jak jednak oceniają, porwanie i następnie tragiczna śmierć polskiego inżyniera pokazują, że dotychczasowe działania UE na rzecz bezpieczeństwa swych obywateli i pomocy ofiarom ataków terrorystycznych są "niewystarczające".

Dlatego pytają, czy kierując się zasadą unijnej solidarności Komisja rozważy przygotowanie ram prawnych umożliwiających podjęcie wspólnych zewnętrznych działań na rzecz obywateli UE dotkniętych skutkami ataków terrorystycznych, a także czy przewiduje opracowanie odpowiedniego mechanizmu dla wspólnych działań na rzecz uwolnienia uprowadzonych przez terrorystów obywateli UE.

Pytają również, czy Komisja Europejska zamierza rozważyć utworzenie odrębnego, wspólnotowego funduszu pomocy dla ofiar terroryzmu i ich rodzin.

W interpelacji zawarto też pytanie, czy Komisja uważa za zasadne utworzenie wspólnotowego mechanizmu pomocy rodzinom ofiar zamachów terrorystycznych, który oferowałby nie tylko wsparcie finansowe i psychologiczne, ale także ułatwiał m.in. kontakt z organizacjami społecznymi działającymi na rzecz ofiar terroru i ich rodzin.(PAP)

lun/ la/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)