Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polscy uczniowie wygrali olimpiadę astronomiczną w Pekinie

0
Podziel się

Polscy uczniowie zwyciężyli w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i
Astrofizyki w Pekinie; zdobyli tam jeden złoty i dwa srebrne medale - poinformował PAP dr Waldemar
Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który opiekuje się polską
reprezentacją.

bEgimYol

Polscy uczniowie zwyciężyli w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki w Pekinie; zdobyli tam jeden złoty i dwa srebrne medale - poinformował PAP dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który opiekuje się polską reprezentacją.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki, którą zorganizowano po raz czwarty, odbyła się w dniach 12-21 września.

Zawody były przeznaczone dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych na drodze eliminacji krajowej. W tym roku uczestnicy zmierzyli się z 17 zadaniami teoretycznymi oraz dwoma zadaniami praktycznymi, polegającymi na wykonaniu obserwacji astronomicznych, a także dwoma zadaniami związanymi z ich analizą.

bEgimYon

W zawodach olimpiady uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów z całego świata.

Złoty medal olimpiady zdobył Przemysław Mróz z VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, który dodatkowo zdobył również nagrody za najlepszy sumaryczny wynik we wszystkich konkurencjach oraz za najlepszy wynik w części praktycznej.

Srebrne medale zdobyli: Damian Puchalski z Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Maksymilian Sokołowski z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, a wyróżnienie Jakub Bartas z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Zawody następnej Międzynarodowej Olimpiady Astronomii i Astrofizyki odbędą się w 2011 r. w Gdańsku. Wydarzenie to uświetni obchody 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza. Olimpiada jest jednym z programów edukacyjnych Międzynarodowej Unii Astronomicznej, który ma na celu wyłanianie najzdolniejszych młodych ludzi zainteresowanych naukami ścisłymi i techniką. (PAP)

bEgimYot

nno/ ls/ gma/

bEgimYoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)