Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polska 1914-1989. Nadzieja i Piekło" - nowa synteza dziejów Polski w XX w.

0
Podziel się:

Przybliżenie zróżnicowanych dziejów Polski w XX w. jest głównym zadaniem
książki Witolda Sienkiewicza "Polska 1914-1989. Nadzieja i Piekło". W ich zrozumieniu pomaga
chronologiczny układ treści zamieszczone w publikacji liczne fotografie, ilustracje i mapy.

Przybliżenie zróżnicowanych dziejów Polski w XX w. jest głównym zadaniem książki Witolda Sienkiewicza "Polska 1914-1989. Nadzieja i Piekło". W ich zrozumieniu pomaga chronologiczny układ treści zamieszczone w publikacji liczne fotografie, ilustracje i mapy.

Książka Sienkiewicza stanowi kompendium wiedzy o najnowszej historii Polski. Publikacja ma charakter syntezy, a jej głównym celem - jak podkreśla autor - jest systematyzacja i popularyzacja wiedzy o kluczowym dla dziejów niepodległego kraju i narodu okresie, jakim są lata 1914-1989.

Treść książki ma układ chronologiczno-tematyczny. W publikacji omówiono lata 1914-1918, okres Polski międzywojennej, czasy II wojny światowej oraz okres PRL oraz umieszczono kalendarium dat. Pod względem tematycznym opisano zagadnienia z zakresu polityki, gospodarki, społeczeństwa, religii, kultury (literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuki), nauki i sportu.

Sienkiewicz zwraca uwagę na fakt, że odzyskanie niepodległości przez Polskę było procesem, na który składało się wiele lat dążeń i walk o wolność. Dlatego też cezurą wstępną książki jest rok 1914. Zdaniem autora data ta stanowi granicę, "która zapoczątkowała szybki marsz społeczeństwa ku niepodległości".

Jak pisze Sienkiewicz, po zakończeniu I wojny światowej polskie dążenia do niepodległości zostały umiędzynarodowione. Odzyskanie wolności było wówczas "kwestią czasu, kwestią dni". Jak tłumaczy: "Jedni odzyskanie niepodległości uzależniali od czynników zewnętrznych, od państwa koalicji (...) inni akcentowali znaczenie wysiłku własnego Polaków".

Po odzyskaniu wolności nastał okres walk o granice, m.in. konfliktu polsko-ukraińskiego 1918-1919, powstania wielkopolskiego 1918-1919, wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 oraz trzech powstań śląskich z lat 1919-1921.

Oprócz tematyki polityczno-wojskowej w części poświęconej II RP omówione zostały także m.in.: populacja ówczesnej Polski, system partyjny, mniejszości narodowe i etniczne.

Centralne miejsce w publikacji zajmuje tematyka związana z II wojną światową. Sienkiewicz przybliża okoliczności wybuchu wojny na tle ówczesnej sytuacji międzynarodowej, po czym przechodzi do przedstawienia walk w trakcie kampanii 1939 r., z omówieniem istotnych dla przebiegu działań zbrojnych bitew (m.in. bitwy nad Bzurą).

W książce opisane zostało życie codzienne na ziemiach polskich podczas sowieckiej i niemieckiej okupacji, polityka okupacyjna wobec Żydów. Przedstawiono także istotne dla Polaków wydarzenia z czasów wojny m.in., Powstanie Warszawskie, zbrodnie katyńską i wołyńską, a także scharakteryzowano strukturę i działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Dużą rolę w kształtowaniu "ducha polskości" w okresie okupacji odgrywało wojsko. Sienkiewicz opisał m.in. formowanie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Polskiej w ZSRR.

Jak pisze Sienkiewicz, po 1945 r. represje spadały m.in. na żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, których obecnie nazywa się "żołnierzami wyklętymi". Autor wyjaśnia, że po wojnie podziemie: "cieszyło się dużą estymą szczególnie wśród młodzieży. Niemal w dobrym tonie było choćby otarcie się o nie".

Ostatnią część książki stanowi omówienie dziejów PRL, a więc czasu, gdy Polska - jak pisze Sienkiewicz - znajdowała się "pod sowieckim protektoratem". W tej części książki autor wyodrębnia kilka okresów: lata 1948-1956 nazwane "sowietyzacją", 1956-1968 - tzw. mała stabilizacja, lata 1971-1980 określone mianem "dekady nadziei".

Treść dotycząca okresu PRL koncentruje się wokół takich zagadnień jak m.in. instalowanie nowego systemu władzy, wystąpienia wolnościowe (w Poznaniu w 1956 r., w Warszawie w 1968 r., na Wybrzeżu w 1970 r., w Radomiu w 1976 r.), stan wojenny, rola Kościoła i Solidarności w upadku komunizmu.

"Eksperyment z komunizmem - prowadzony na żywym organizmie państwa i narodu - doprowadził pacjenta do stanu krytycznego. Trzeba było kuracji szokowej i lat rehabilitacji, by odsunąć ostatecznie zagrożenie" - podsumowuje polskie "doświadczenie z komunizmem" Sienkiewicz.

W książce umieszczono wiele archiwalnych (także kolorowych) fotografii, ilustracji, przedruków z gazet, kopii dokumentów (m.in. odezw i obwieszczeń), a także plakatów i rysunków propagandowych.

O edukacyjnym charakterze publikacji świadczy jej bogata oprawa graficzna. W pracy znajduje się wiele map obrazujących zagadnienia poruszane w tekście.

Książka "Polska 1914-1989. Nadzieja i Piekło" ukazała się nakładem wydawnictwa Demart. Patronat medialny nad publikacją sprawuje Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl.

Waldemar Kowalski (PAP)

wmk/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)