Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gotowa zablokować pakiet klimatyczny

0
Podziel się:

Jeśli nie będą spełnione polskie postulaty to Polska zablokuje wnioski końcowe szczytu UE

Polska gotowa zablokować pakiet klimatyczny
(PAP/Radek Pietruszka)

ac">fot: PAP/EPAfot: PAP/Jacek Turczyk[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/lech;kaczynski;i;donald;tusk;na;szczycie;ue,galeria,1612,0.html)*Jeśli nie będą spełnione polskie postulaty dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego to Polska zablokuje wnioski końcowe szczytu UE w Brukseli *

Prezydent i premier mówią jednym głosem w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, nakazującego znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Lech Kaczyński i Donald Tusk sprzeciwiają się niektórym zapisom i grożą, że zablokują wnioski z unijnego szczytu, jeśli nie będą one uwzględniały specyfiki polskiej gospodarki opartej w większości na węglu.

Podczas drugiego dnia szczytu przywódcy państw unijnych mają m.in. potwierdzić zobowiązania w walce ze zmianami klimatycznymi, zaakceptować tzw. grupę refleksji oraz przyjąć tzw. pakiet imigracyjny. Z Polski w sesji biorą udział prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

W projekcie najnowszych wniosków, nad którymi w nocy pracowali eksperci francuskiego przewodnictwa UE, wciąż znajduje się odrzucany przez Polskę zapis, że porozumienie w sprawie pakietu klimatycznego ma nastąpić za francuskiego przewodnictwa, czyli do końca roku.

_ Szczyt potwierdza cel dojścia w grudniu, wraz z Parlamentem Europejskim, do porozumienia w sprawie propozycji legislacyjnych _ - czytamy w dokumencie, którego kopię otrzymała PAP.

Próbując jednak zaspokoić wyrażone pierwszego dnia szczytu obawy co do gospodarczych konsekwencji pakietu wielu państw UE, w tym Polski, przewodnictwo francuskie dodało we wnioskach nowy zapis. Mówi on o potrzebie _ znalezienia właściwych rozwiązań (...) dla wszystkich sektorów europejskiej gospodarki i dla wszystkich krajów członkowskich, mając wzgląd na specyficzną sytuację każdego _.

Ponadto szczyt ma przyjąć skład tzw. grupy refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej, pod warunkiem, że zaaprobują go wszyscy przywódcy na brukselskim szczycie. Zgodnie z propozycją przewodniczącego grupy, byłego socjalistycznego premiera Hiszpanii Felipe Gonzaleza w dwunastoosobowej grupie będzie Lech Wałęsa. _ Przywódcy mają zatwierdzić skład grupy lub go odrzucić, nie chcemy natomiast dyskusji _ - powiedział PAP francuski dyplomata.

Kandydaturę Wałęsy od grudnia ubiegłego roku, kiedy padł pomysł założenia grupy, forsował polski rząd. Nie podoba się to jednak prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, dodał jednak, że nie będzie się na ten temat wypowiadał.

Ponadto przywódcy państw unijnych przyjmą zaaprobowany już przez ministrów spraw wewnętrznych tzw. pakt imigracyjny, który wytacza kierunki rozwoju polityki imigracyjnej, zarówno w aspekcie imigracji legalnej jak i nielegalnej.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)