Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska: Komisarz UE: bez reform Europa może mieć problemy ekonomiczne i społeczne

0
Podziel się:

Komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw
społecznych i równości szans, Vladimir Szipdla, uważa, że bez
reform Europa może utracić stabilność i stanąć w obliczu poważnych
problemów ekonomicznych i społecznych.

Komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans, Vladimir Szipdla, uważa, że bez reform Europa może utracić stabilność i stanąć w obliczu poważnych problemów ekonomicznych i społecznych.

W piątek w Warszawie odbyło się spotkanie ministra gospodarki Piotra Woźniaka z komisarzem ds. polityki regionalnej Danutą Huebner i komisarzem ds. zatrudnienia Vladimirem Szpidlą.

"Nasza gospodarka musi być lepiej przystosowana do warunków konkurencji i lepiej znosić wstrząsy zewnętrzne. Więcej osób z każdego przedziału wiekowego musi znaleźć zatrudnienie, aby finansować wydatki socjalne, wiążące się ze starzeniem naszego społeczeństwa" - powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu, komisarz Szpidla.

Jak poinformował podczas konferencji wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek, rozmowy dotyczyły przede wszystkim Dokumentu Implementacyjnego (DI) - jest to załącznik do Krajowego Programu Reform na lata 2005-2008.

Dokument Implementacyjny zawiera uzupełnienie i uszczegółowienie opisu sposobu wdrażania Krajowego Programu Reform. Jest on odpowiedzią polskiego rządu na zalecenia zawarte w Raporcie Rocznym Komisji Europejskiej ze stycznia br.

Komisja oceniając dokument wystawiła mu rekomendację pozytywną, ale zwróciła uwagę na małą szczegółowość opisu działań, brak harmonogramu ich wdrożenia, brak oceny skutków budżetowych i zbyt mały zakres konsultacji społecznych.

Najważniejszą częścią DI jest rozdział dotyczący wdrażania Krajowego Programu Reform. Obejmuje on sposoby wdrażania poszczególnych reform, programy ich realizacji oraz oczekiwane efekty ich wprowadzenia.

Dokument zawiera także informacje na temat resortów i urzędów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych działań oraz określa wielkość nakładów finansowych niezbędnych na wdrożenie poszczególnych reform.

Jak poinformował Kaczmarek, spotkanie komisarzy unijnych z reprezentantami polskiego rządu jest częścią większego programu analizowania narodowych strategii rozwoju państw członkowskich, realizowanego przez Komisję Europejską.

W październiku odbędzie się unijny przegląd narodowych strategii rozwoju i sprawdzenie, na ile odpowiadają one celom Strategii.

Krajowy Program Reform (KPR) na lata 2005-2008 został przyjęty przez rząd w grudniu 2005 r.; obejmuje sześć priorytetów, z których najważniejszymi są: przywrócenie gospodarce warunków do tworzenia nowych miejsc pracy, poprawa stanu finansów publicznych i zarządzania nimi oraz wzrost innowacyjności przedsiębiorstw poprzez przeznaczanie większych środków na badania i rozwój.

W KPR zwrócono też uwagę na konieczność rozwoju i modernizacji podstawowej infrastruktury drogowej, kolejowej, mieszkaniowej i energetycznej. (PAP)

mes/ mskr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)