Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska musi zmniejszyć tegoroczne połowy śledzi o ponad 1,9 tys. ton

0
Podziel się

W związku z przekroczeniem kwot połowowych w 2012 r., Polska musi odliczyć
od tegorocznych kwot połowowych na Bałtyku ponad 1,9 tys. ton śledzi i ponad 477 ton szprot.
Odliczeń muszą dokonać też inne kraje UE m.in. Hiszpania, Wielka Brytania i Dania.

bErJusid

W związku z przekroczeniem kwot połowowych w 2012 r., Polska musi odliczyć od tegorocznych kwot połowowych na Bałtyku ponad 1,9 tys. ton śledzi i ponad 477 ton szprot. Odliczeń muszą dokonać też inne kraje UE m.in. Hiszpania, Wielka Brytania i Dania.

Komisja Europejska podała w czwartek wysokość odliczeń od kwot połowowych na 2013 r. w przypadku tych państw, które zadeklarowały przekroczenie przyznanych im kwot na rok 2012.

"Takie coroczne odliczenia pozwalają Komisji szybko zareagować na szkody wyrządzone stadom w wyniku przełowień w roku poprzednim i zapewnić zrównoważone wykorzystywanie przez państwa członkowskie wspólnych zasobów ryb" - czytamy w informacji KE.

bErJusif

"Ponieważ już teraz działamy na rzecz wdrożenia zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa (której celem jest zlikwidowanie przeławiania - PAP), naszym priorytetem jest zapewnienie jednakowego wobec wszystkich, rygorystycznego i uczciwego egzekwowania przepisów" - zaznaczyła cytowana w informacji komisarz UE ds. rybołówstwa Maria Damanaki.

Komisarz zauważyła jednocześnie, że przełowienie w tym roku spadło w porównaniu do roku ubiegłego. "Będę dążyć do tego, by stało się to długoterminową tendencją" - podkreśliła.

Jeżeli jakieś państwo nie dysponuje kwotą, z której mogłoby zrekompensować przełowienie, odliczenie może nastąpić z kwoty połowowej z "alternatywnego stada w tym samym obszarze geograficznym". Decyzje o odliczeniach od innych stad zapadną po konsultacjach z zainteresowanymi krajami i zostaną opublikowane w oddzielnym rozporządzeniu jeszcze w tym roku.

Polska musi odliczyć od kwot połowowych na Bałtyku za 2013 r. ponad 1,9 tys. ton śledzi i ponad 477 ton szprot. Odliczeń muszą dokonać też inne kraje tj. Wielka Brytania, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Cypr, Dania, Francja, Irlandia, Grecja, Litwa i Belgia.

bErJusil

Kwota przyznana na ten rok dla Polski to w przypadku śledzi - ok. 25,7 tys. ton, a przypadku szprot - ok. 73,4 tys. ton. W 2012 r. kwota na śledzie była nieco mniejsza i wynosiła ok. 22 tys. ton, a na szproty - ok. 66 tys. ton. (PAP)

jzi/ drag/

bErJusiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)