Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska najlepiej pomaga krajom byłego ZSRR

0
Podziel się:

MSZ sfinansuje projekty rozwojowe m.in. na Białorusi, Ukrainie i w Gruzji.

Polska najlepiej pomaga krajom byłego ZSRR
(kalleboo/CC/Flickr)
bESKLyAB

Sto projektów rozwojowych m.in. dla Białorusi, Ukrainy, Gruzji, a także Afganistanu i Autonomii Palestyńskiej sfinansuje w tym roku, w ramach programu _ Pomoc zagraniczna 2010 _, polski MSZ - poinformował wiceszef tego resortu Paweł Wojciechowski.

W lutym rozstrzygnięty został coroczny konkurs MSZ na projekty pomocowe dla krajów m.in. byłego ZSRR, Azji środkowej i Afryki Subsaharyjskiej. Spośród 399 nadesłanych ofert, komisja konkursowa resortu rekomendowała do realizacji 100.

Koszt sfinansowania tych projektów, ministerstwo szacuje na prawie 24 miliony złotych.

bESKLyAD

Najwięcej - 39 projektów - zrealizowanych zostanie na Ukrainie, po 18 na Białorusi i w Gruzji, a 7 w Mołdawii. 3 projekty dotyczą pomocy dla Autonomii Palestyńskiej, łącznie 13 - dla Azerbejdżanu, Kazachstanu i Kirgistanu oraz 7 dla krajów Afryki, w tym Ghany, Kenii, Malawi, Rwandy, Sudanu, Tanzanii i Zambii.

Według Wojciechowskiego, spośród instytucji, które zgłosiły się do realizacji projektów finansowanych przez MSZ, najwięcej jest organizacji pozarządowych (około 60 proc. spośród 100 rekomendowanych projektów); sporą część z nich stanowią też jednak organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego.

Tegoroczny budżet MSZ, w zakresie pomocy dwustronnej, jest niższy od ubiegłorocznego o ponad 30 milionów i wynosi 100 milionów złotych.
Wiceminister zwrócił również uwagę, że _ polską specjalnością _ stała się pomoc krajom byłego ZSRR.

_ - To w niesieniu pomocy i współpracy rozwojowej tym krajom Polska szczególnie się specjalizuje, dzieląc się doświadczeniami transformacji. Jesteśmy naturalnym partnerem dla tych krajów, ponieważ mamy wspólne doświadczenia akcesyjne i jesteśmy przykładem kraju udanych reform _ - podkreślił Wojciechowski.

bESKLyAJ

Wśród projektów, które w tym roku sfinansuje MSZ znalazł się m.in. projekt wsparcia lokalnej prasy niezależnej na Białorusi, który zrealizuje Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne. Fundacja Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej dostanie z kolei od ministerstwa środki na projekt _ Szkoły Młodych dziennikarzy na Białorusi _.

Oprócz pieniędzy przeznaczonych w ramach konkursu - jako dodał Wojciechowski - MSZ wesprze też w tym roku kwotą około 20 milionów telewizję _ Biełsat _, Europejskie Radio dla Białorusi i Radio _ Racja _.

Jeśli chodzi o pomoc dla Ukrainy, to z funduszy MSZ skorzysta m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która chce promować w tym kraju zasady dobrego rządzenia, wspierać działania na rzecz integracji europejskiej na Krymie, a także zrealizować program pt. _ Walczymy z HIV/AIDS, a nie z ludźmi żyjącymi z HIV/AIDS - program dla Ukrainy _.

Fundacja Centrum Europejskie Natolin dostanie z kolei środki m.in. na realizację projektu _ Perspektywa unijna i euroatlantycka _. Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie MSZ sfinansuje inicjatywę _ wsparcia ukraińskiego systemu penitencjarnego w procesie integracji europejskiej _.

bESKLyAK

W tegorocznym konkursie MSZ przychylność zyskało też m.in. przedsięwzięcie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich o nazwie _ Partnerstwo dla praw człowieka - Polska - Gruzja - Mołdowa _.

W Afganistanie natomiast Stowarzyszenie _ Edukacja dla Pokoju _ przy wsparciu ministerstwa, będzie realizować projekt _ walki z ubóstwem i głodem poprzez poprawę jakości edukacji w zakresie rolnictwa w prowincji Herat _. W ramach projektu budowana miałaby być m.in. uniwersytecka klinika weterynaryjna.

Na terenie Autonomii Palestyńskiej Fundacja Together Polska chce zorganizować _ Młodzieżowe Centrum Multimedialne _.

bESKLyBe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)