Notowania

wiadomości
18.01.2014 18:00

Polska Razem przedstawi program wyborczy 1 lutego

# Dochodzi m.in. relacja z konferencji prasowej Jarosława Gowina #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi m.in. relacja z konferencji prasowej Jarosława Gowina #

18.01. Radom/Płock (PAP) - Polska Razem (PR) przedstawi program wyborczy do Parlamentu Europejskiego 1 lutego. W wyborach tych partia wystartuje samodzielnie, walcząc o przekroczenie 10 proc. głosów, czyli o 6-7 mandatów europoslów - mówili w sobotę liderzy tej partii.

W sobotę w Płocku prezes PR Jarosław Gowin, a w Radomiu szef rady krajowej partii Paweł Kowal spotkali się z osobami tworzącymi lokalne struktury ugrupowania, w tym z samorządowcami.

"Nie prowadzimy rozmów o wspólnej liście (w wyborach do PE - PAP) z żadną partią i nie przewiduję takich rozmów. Chcemy uczciwe zaprezentować Polakom na czym polega nasz program, gospodarczy, rodzinny, także program europejski" - oświadczył Gowin podczas konferencji prasowej w Płocku. Dodał, że z poszczególnych regionów PR wpłynęły już do władz partii pierwsze listy kandydatów w wyborach do PE - ostatecznie listy te zostaną ustalone w lutym, a ogłoszone na początku marca.

Szef Rady Krajowej PR Paweł Kowal pytany podczas spotkania w Radomiu o plany PSL-u, mające dotyczyć zaoferowania "jedynek" na listach do PE - jemu i Gowinowi - powiedział, że "może odwzajemnić życzliwość". "Jak trzeba będzie, będziemy się zgadzali programowo, to udostępnimy miejsca na naszych listach także politykom Polskiego Stronnictwa Ludowego" - żartował Kowal.

Kowal mówił też o tworzeniu list wyborczych do Parlamentu Europejskiego. "Nie jest tajemnicą, że Marek Migalski, ja, być może też Jarosław Gowin, będziemy kandydowali do PE" - powiedział szef Rady Krajowej Polski Razem. "Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, kto będzie na pierwszych miejscach. Musimy jeszcze dopracować pewne szczegóły" - dodał.

Jak ujawnił Kowal, fragmenty programu wyborczego PR w wyborach do PE są obecnie konsultowane m.in. z ekspertami z różnych środowisk, także tych krytycznych wobec tego ugrupowania. W konferencji, na której 1 lutego program zostanie przedstawiony, ma wziąć udział kilkaset osób: działaczy PR i gości. Będą m.in. panele eksperckie poświęcone najważniejszym elementom programu.

Gowin zadeklarował, że PR będzie "partią waleczną, walczącą o polskie interesy". "Będziemy partią, która nie zapomina, że nasi europosłowie maja reprezentować interes tego kraju, tego narodu, a nie jakiś abstrakcyjny interes ogólnoeuropejski" - dodał. Przyznał, że w sprawie startu w wyborach do PE prowadzone są rozmowy z europosłem Adamem Bielanem. "Adam Bielan jest politykiem, z którym ja osobiście blisko współpracuję. Rozmawiamy o jego możliwości startu z naszej listy do Parlamentu Europejskiego, ale decyzje są jeszcze przed nami" - powiedział Gowin.

Szef PR przyznał, iż jego ugrupowanie liczy na przekroczenie w wyborach do PE progu 10 proc. poparcia, co oznaczać będzie uzyskanie 6 lub 7 mandatów. Zaznaczył przy tym, że niezależnie od uzyskanego wyniku w wyborach do PE, PR wystartuje też w wyborach samorządowych, wystawi kandydata w wyborach prezydenckich i weźmie udział w wyborach parlamentarnych, które - jak ocenił Gowin - "będą batalią o przyszłości Polski".

"Nawet gdyby okazało się, że to pierwsze podejście (w wyborach do PE - PAP) nie skończy się pełnym sukcesem, będziemy walczyć dalej. Wystawimy naszych reprezentantów w wyborach samorządowych, prezydenckich. Prawdziwy bój, ten najważniejszy, do którego teraz zaczynamy się przygotowywać, stoczymy w 2015 r. w wyborach parlamentarnych" - powiedział Gowin. Podkreślił, że "PR powstała po to, żeby uniemożliwić powrót do władzy Leszka Millera i postkomunistów". "Polska Razem odniesie sukces wtedy, kiedy dzięki naszym reprezentantom uda się zapobiec powstaniu koalicji Platformy z SLD. Taka koalicja byłaby dla Polski niszcząca" - podkreślił Gowin.

Szef PR przyznał, że po wyborach parlamentarnych partia jest gotowa współrządzić zarówno z PO, jak i PiS, ale warunkiem współpracy będzie programowe porozumienie w priorytetowych kwestiach gospodarczych, w tym m.in. w sprawie obniżenia podatków.

"Dzisiaj jest nam równie daleko do Platformy, jak i do PiS. Uważamy, że oba te ugrupowania nie mają nic wartościowego do zaproponowania w najważniejszej sferze, jaką jest gospodarka. Po wyborach, jeżeli Polska razem będzie mogła współtworzyć rząd, przedstawimy nasze postulaty. One będą dotyczyły przede wszystkim: obniżenia podatków, obniżenia poziomu biurokracji w gospodarce, wyrównania szans polskich przedsiębiorców i inwestorów zagranicznych. Będziemy gotowi rządzić z tymi, którzy te postulaty uznają. Będziemy gotowi rządzić z PiS albo będziemy gotowi rządzić z PO, ale tylko na gruncie programowego porozumienia gospodarczego" - oświadczył Gowin.

Szef PR zapowiedział, że w wyborach samorządowych decyzje o tym, kto będzie na listach PR i z kim partia ta będzie ewentualnie współpracowała, zależeć będą od struktur lokalnych ugrupowania. Gowin poinformował, że PR ma już swoje struktury w ponad 200 powiatach. (PAP)

ilp/ mb/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz