Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska wschodnia chce od NFZ więcej pieniędzy dla szpitali

0
Podziel się:

Zdecentralizowanie NFZ, wprowadzenie algorytmu wyrównującego podział środków
i uregulowanie starych długów postulowali w środę przedstawiciele pięciu województw Polski
wschodniej, na spotkaniu w Kielcach poświęconym sytuacji w lecznictwie szpitalnym.

Zdecentralizowanie NFZ, wprowadzenie algorytmu wyrównującego podział środków i uregulowanie starych długów postulowali w środę przedstawiciele pięciu województw Polski wschodniej, na spotkaniu w Kielcach poświęconym sytuacji w lecznictwie szpitalnym.

W ocenie samorządów województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego, regiony te - jako najuboższe w kraju - otrzymują z NFZ za mało pieniędzy na leczenie szpitalne. Stanowisko kieleckiego forum w tej sprawie zostanie przedstawione konwentowi marszałków, a ten ma przedłożyć je Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Jak mówiono podczas spotkania, NFZ planuje przeznaczyć w przyszłym roku na leczenie szpitalne kwotę ponad 24 mld zł. Środki te są niższe o ponad 2,5 mld od kwoty przeznaczonej na hospitalizacje w znowelizowanym w lipcu tego roku planie finansowym NFZ na 2010 rok.

"Jesteśmy zmuszani kolejny raz zawierać niekorzystne kontrakty" - podkreślił członek zarządu woj. świętokrzyskiego Marek Gos. Zaznaczył, że wprawdzie algorytm podziału środków NFZ został zmieniony na korzyść najbiedniejszych regionów, czyli mają one otrzymać w przyszłym roku nieco wyższe środki w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale niestety wciąż niewystarczające, by zapłacić szpitalom chociażby za wielomilionowe nadwykonania świadczeń.

Reprezentanci samorządów pięciu województw Polski wschodniej zwracali też uwagę, że jeżeli NFZ nie złagodzi swoich wymagań odnośnie zatrudnienia w szpitalach kadry specjalistów, których brakuje na rynku pracy oraz nie zmieni oczekiwań dotyczących wysokich standardów sprzętu i budynków szpitalnych, lecznice będą miały problemy z zakontraktowaniem świadczeń.

Zapóźnione w rozwoju cywilizacyjnym województwa Polski wschodniej mają - jak mówili ich reprezentanci - podobne trudności i uwarunkowania, jeśli chodzi o potencjał, ograniczenia i ofertę lecznictwa zamkniętego, a także podobne wskaźniki ekonomiczne. Przez ostatnie lata traciły finansowo przy stosowaniu obowiązującego algorytmu podziału środków NFZ.(PAP)

mch/ wkr/ jbr/

pieniądze
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)