Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski Instytut Dyplomacji otworzył siedzibę w Warszawie

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. wypowiedzi szefa MSZ
#

# dochodzą m.in. wypowiedzi szefa MSZ #

16.09. Warszawa (PAP) - Polski Instytut Dyplomacji, placówka szkoląca polskich dyplomatów, otworzył w poniedziałek w Warszawie siedzibę.

Polski Instytut Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego szkoli polskich dyplomatów w ramach rocznej aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Zadaniem Instytutu jest też doskonalenie umiejętności zawodowych pracowników MSZ.

Nowa siedziba PID znajduje się w oficynie Pałacu Młodziejowskich w Warszawie. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. szef MSZ Radosław Sikorski, Patrick Child, dyrektor ds. administracyjnych i finansowych Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta i organizacji pozarządowych.

Sikorski wyraził nadzieję, że Instytut będzie szkolił dyplomatów "tak, aby słowa +polski dyplomata+ były synonimem profesjonalizmu". Dodał, że PID musi sprostać wysokim wymaganiom stawianym obecnie przed dyplomatami, wśród których są: sprawne zarządzanie ludźmi i pieniędzmi, wykorzystywanie współczesnych mediów i multimedialnych narzędzi pracy.

"W demokratycznej Polsce zmieniały się rządy i opcje polityczne, ale w sprawach priorytetów polityki zagranicznej prawie zawsze panował konsensus. Konsensus, który pozwolił osiągnąć nasze najważniejsze cele: wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego i do Unii Europejskiej. Osobiście marzę o odbudowaniu tego konsensusu" - powiedział Sikorski w trakcie uroczystości otwarcia placówki.

Szefowa działającego od października ubiegłego roku Instytutu Katarzyna Skórzyńska powiedziała PAP, że przez wiele miesięcy funkcjonował on w tymczasowych siedzibach. "Dla instytucji, która szkoli setki osób, było to bardzo duże utrudnienie. Teraz mamy dobrze wyposażone sale z multimedialnym sprzętem" - zaznaczyła.

"Chcielibyśmy, żeby nasz instytut ściśle współpracował z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych. Pozwoli to na przepływ doświadczeń i informacji między naszą dyplomacją a dyplomacją unijną" - podkreśliła Skórzyńska.

Dodał, że "aplikacja dyplomatyczno-konsularna kończy się w przypadku zdania egzaminu końcowego przyjęciem do MSZ; co roku ministerstwo ogłasza konkurs otwarty dla chętnych do nauki w instytucie; w tym roku będzie to 15 miejsc".

Przez pierwsze 6 miesięcy aplikacji trwają wykłady i warsztaty prowadzone przez dyplomatów, profesorów uniwersyteckich i pracowników organizacji międzynarodowych. Następnie uczestnicy przez trzy miesiące odbywają praktyki w departamentach oraz biurach MSZ i kolejne trzy w placówkach zagranicznych.

"Nie powtarzamy podstawy teorii stosunków międzynarodowych. Uczymy zawodu, koncentrujemy się na praktycznych zajęciach. Uczymy nie tylko zasad protokołu dyplomatycznego, ale także trudnej sztuki negocjacji międzynarodowych, argumentowania, wypowiadania się publicznego" - podkreśliła Skórzyńska.

Polski Instytut Dyplomacji powołano 1 października 2012.(PAP)

tgo/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)